21 czerwca 2024
Breaking News

Co to jest masaż tajski

Co to jest masaż tajski

Masaże znane są od niepamiętnych czasów i trudno jednoznacznie zidentyfikować ich początek. Jak przecież rozumieć tę definicję? Ucisk na różne części ciała to naturalne czynności znane od tysiącleci. Występuje on jednak w wielu wariantach, a niektóre z nich przechodziły pewne ewolucje, by ostatecznie ukształtować się w aktualnej formie. Masaż tajski http://taotaospa.pl/ wydaje się obecnie najpopularniejszym na świecie. Azjatyckie tradycje zostały docenione w wielu krajach. Nie powinno to dziwić wobec korzyści, których możemy dzięki niemu doświadczyć. Najważniejsze są kwestie relaksacyjne, które może nie dla każdego będą odczuwane w trakcie, ale już na pewno po całym zabiegu. W trakcie dla zdecydowanej większości również będzie to przyjemne. Czym jednak w ogóle jest masaż tajski? Na jakich tradycjach się opiera oraz dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Wieloletnia tradycja masażu tajskiego

Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że za masażem tajskim kryje się ogromna tradycja, która jest częścią kultury Tajlandii. W ostatnim czasie doszło do globalizacji tej formy, ale jej początków należy wypatrywać właśnie w tym azjatyckim kraju. Najczęściej podaje się, że został opracowany już w 500 r p.n.e, natomiast istnieją w tej kwestii pewne rozbieżności. Oczywiście na przestrzeni lat techniki masażu ewoluowały i tworzyło się wiele odmian. Przykładowo masaż olejkowy http://taotaospa.pl/rajski-rytual-tao różni się trochę od klasycznego, ale jednak wiele ich również łączy. Najpopularniejsze obecnie zabiegi tak naprawdę są efektem prac z XIX wieku, które jednak powstały na kanwie tradycji.

Na czym polega masaż tajski?

Najlepiej byłoby każdą technikę opisywać oddzielnie, ale wymagałoby to bardzo szerokiego opracowania. Ogólnie techniki polegają na zastosowaniu akupresury oraz jogi aktywnej. Celem jest rozładowanie napięcia mięśni i stawów, a także pobudzenie układu krwionośnego. Są to skutki bezpośrednie, aby osiągnąć to, na czym tak naprawdę nam zależy. Mówimy tutaj o relaksie, rozładowaniu stresu oraz poprawienia stanu własnego zdrowia. To ostatnie wynika przede wszystkim z pozytywnego wpływu choćby na kręgosłup. Klasyczny masaż tajski odbywa się na sucho, a jego najważniejszym celem jest redukowanie stresu i wprowadzenie klienta w odpowiedni nastrój. Często odbywa się to również poprzez zadbanie o odpowiedni klimat. Dotyczy to odpowiedniej muzyki, tradycyjnych tajskich strojów oraz odpowiednich aranżacji pomieszczeń. Taki zabieg można nazwać całym rytuałem. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się masaże olejkowe. W takiej sytuacji można korzystać z leczniczych właściwości produktów, a także cieszyć się wyjątkowymi zapachami. Często może on mieć charakter masażu wyszczuplającego http://taotaospa.pl/masaz-mokotow-warszawa. Najczęściej wykorzystuje się olejki na bazie drzewa sandałowego, lawendy czy palisandry. Ciekawą formą jest również masaż stóp, masaż pleców oraz ramion czy (ostatnio jeden z najpopularniejszych) masaż stemplami ziołowymi. Występuje wiele wariantów, a więc wiele możliwości i każdy będzie mógł znaleźć to, co najbardziej mu odpowiada. Warto próbować różnych możliwości i odkrywać całe bogactwo technik masażu tajskiego. Sprowadzenie całego procesu do akupresury jest dużym uproszczeniem, ponieważ jest to zaledwie część całego systemu.

Odpowiedni klimat oraz filozofia, czyli akupresura to nie wszystko

Już wcześniej wspomnieliśmy trochę o tym temacie. Akupresura stanowi bardzo ważny, ale jednak element całej filozofii i budowania odpowiedniego klimatu. W tej pierwszej kategorii musimy odnieść się do tajskiej kultury. Ucisk dotyczy uciskania największych nagromadzeń kanalików powietrznych. Efektem jest redukowanie stresu u osoby, która jest poddawana masażowi. Całość brzmi trochę mistycznie, ale powinniśmy wiedzieć, że jest to podejście tradycyjne i element kultury. O ile nie ma badań naukowych odnośnie lomów i cząsteczek powietrza, to skuteczność masażu tajskiego jest niepodważalna. Próba zrozumienia filozofii jest z kolei dopełnieniem rytuału. Podczas całego procesu powinniśmy czuć się maksymalnie zrelaksowani. Ważne jest uniknięcie zgiełku i eliminowanie stresu. Z tego powodu wszystko odbywa się w odpowiednim klimacie budowanym przez delikatne światło, zapachowe świece oraz tradycyjną tajską muzykę, która sprzyja odprężeniu. Całość odbywa się w wygodnym stroju. Same techniki zależą już od rodzaju wykonywanego masażu.

Podsumowanie, czyli czym jest masaż tajski?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że masaż tajski to akupresura, która sprzyja relaksowi oraz redukcji stresu. Nie jest to jednak pełnia tej definicji, a zaledwie jeden z jej elementów. Masaż tajski jest zakorzeniony w orientalnej kulturze oraz posiada całą filozofię. Występuje w wielu odmianach i każdy będzie mógł znaleźć optymalny dla siebie wariant. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni nastrój. Usługi masażu odbywają się przy tajskiej relaksującej muzyce, przygaszonym świetle oraz często przy zapachowych świecach. Wszystko ma na celu zabranie nas na pewien czas w orientalną podróż. Najważniejsze jest odprężenie i spędzenie przyjemnych chwil, ale nie możemy zapominać o pozytywnym wpływie na organizm.