21 czerwca 2024
Breaking News

Firmy geotechniczne Szczecin

Firmy geotechniczne Szczecin: niewielu z nas było bezpośrednio zaangażowanych w badania geotechniczne. Na forach internetowych często pojawiają się pytania dotyczące tych badań. Te pytania wynikają z tego, że niewiele o nich wiemy. Do niedawna badania geotechniczne nie były obowiązkowe. Są to badania dobrowolne, które pomagają w wyborze konkretnych gruntów. Porozmawiajmy o badaniach geotechnicznych i firmach geotechnicznych, które się tym zajmują w Szczecinie.

Profesjonalna firma zajmująca się badaniami geotechnicznymi

Badania geotechniczne mają na celu zbadanie warunków gruntowych na naszych działkach zarówno z geologicznego punktu widzenia, jak i samej nośności gruntu. Dodatkowo studium musi odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące warunków hydrologicznych działki. Ta informacja jest tak ważna, że, co dziwne, badanie to było obowiązkowe przez krótki okres czasu.

Od razu zaznaczamy, że badań geotechnicznych nikt nie może wykonywać. Nawet osoba z tytułem inżyniera budownictwa nie jest uprawniona do prowadzenia takich badań. Chociaż musimy przyznać, że może wydawać się to uzasadnione. Badania geotechniczne gruntów mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające tytuł Technika Geotechniki. Oznacza to, że wspomniany inżynier budowlany może wykonywać badania gruntu pod warunkiem posiadania nie tylko uprawnień budowlanych, ale również tytułu Technika Geotechniki. Badania geotechniczne, czy to związane z budownictwem, nie mogą być prowadzone bez tytułu nauk geotechnicznych. Jak wszyscy wiemy, inżynierowie geotechnicy to ludzie o zupełnie innych kwalifikacjach.

Kogo można wynająć do przeprowadzenia badań geotechnicznych?

Gdy już mamy dość dobre wyobrażenie, kto może dla nas takie dochodzenie przeprowadzić, zawsze pojawia się pytanie, którą konkretną firmę zatrudnić do prowadzenia takiego dochodzenia. Jesteśmy znani z zatrudniania firmy geotechnicznej, ale liczy się również wielkość firmy. Do wyboru są trzy główne warianty. Możemy zatrudnić inżyniera geotechnika do wykonania badań, przedstawi on swoją działalność, firmę geotechniczną, można również skorzystać z wyceny budowlanej firmy zajmującej się realizacją inwestycji, ale można też wybrać wykonanie badania geotechnicznego. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.

Firmy geotechniczne Szczecin
Firmy geotechniczne Szczecin

O ile inżynierowie geotechnicy prowadzą własną działalność gospodarczą, możemy liczyć na całkiem niezłą wycenę. Inżynierowie geotechnicy we własnym biznesie zawsze będą pobierać za swoje usługi mniej niż firmy zatrudniające pracowników i wykonujące badania geotechniczne. Minusem tego rozwiązania jest to, że badania trwają dłużej i na wyniki będziemy musieli trochę poczekać. Często jest to spowodowane koniecznością powierzenia dodatkowej ekspertyzy geotechnikowi z zewnętrznego laboratorium. Raport z testu może również zająć dużo czasu, a jedna osoba zrobi to dłużej. Druga opcja jest przeciwieństwem pierwszej. W takiej firmie możemy zrobić więcej, ale szybkość badań i przygotowania raportu byłaby znacznie lepsza. Zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji, jeśli z jakiegoś powodu dotrzymujesz terminu.

Sprawdź koniecznie:

Ostatnią opcją jest skorzystanie z usług firmy budowlanej, która również realizuje inwestycję. Jest to korzystna opcja, zwłaszcza gdy wybraliśmy tę firmę jako tę, która wybuduje nasz dom jednorodzinny. Testy możemy wykonać dla nas za darmo. Najbardziej polecamy korzystanie z firm, które wykonują badania geotechniczne. To dla nas najlepsza opcja.

Co mogą przynieść badania geotechniczne?

Zanim zdecydujemy się na zakup działki budowlanej, najlepiej wykonać badanie geotechniczne. Niektórzy mogą powiedzieć, że badanie kawałka ziemi, który nie jest ich własnością, jest całkowitą stratą pieniędzy, ale robienie tego jest dosłownie kupowaniem kawałka ziemi bez wykonywania badań geotechnicznych. Badania geotechniczne mają na celu wskazanie, czy teren budowy nadaje się do zagospodarowania oraz określenie, jakie warunki budowlane muszą być spełnione. Dodatkowo badanie geotechniczne powie nam, jakie są warunki hydrologiczne działki i jakie czynniki mogą mieć wpływ na to, czy uda nam się zbudować piwnicę w naszym przyszłym domu. Testowanie nas chroni nas przed zakupem świni, która nie ma z nami absolutnie nic wspólnego.

Jednorazowe badanie geotechniczne, w zależności od konkretnej firmy je prowadzącej i w jakim regionie kraju kosztuje od 1200 zł do 2000 zł. Najgorszy scenariusz dla badań geotechnicznych dotyczy działek, na przykład ze względu na ich lokalizację, gdzie warunki geotechniczne i hydrologiczne muszą być sprawdzane co najmniej dwa razy w różnych porach roku. Wtedy koszt takiego badania należy pomnożyć przez czynnik dwa lub więcej.