21 czerwca 2024
Breaking News

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Zielone i bujne kwiaty są świetną ozdobą każdego pomieszczenia. Wprowadzają do wnętrza przyjemny klimat i zbliżają do natury. Niestety wymagają również zapewnienia prawidłowych warunków środowiskowych. Należy przede wszystkim pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Jeśli nie mamy czasu na pielęgnacje żywych kwiatów, możemy zdecydować się na kwiaty sztuczne. Coraz częściej pojawiają się one w hotelach, lokalach gastronomicznych, ale także prywatnych domach. To trwała i ładnie prezentująca się ozdoba, która wytrwa w estetycznym stanie przez wiele lat. Nie trzeba się nią również specjalnie zajmować, wystarczy jedynie co jakiś czas oczyścić sztuczne kwiaty z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Czy warto zdecydować się na zakup sztucznych roślin?

kwiaty-sztuczne-ekskluzywneW pewnych sytuacjach takie ozdoby są więc jedynym rozwiązaniem. Chryzantemy sztuczne wykorzystywane są jako upamiętnienie zmarłych. Co ważne sztuczne chryzantemy pozwalają na przystrojenie nagrobka na długi czas, wyglądają przy tym estetycznie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Czy takie kwiaty są także dobrą propozycją do dekoracji biura czy mieszkania? Oczywiście, że tak. Na rynku dostępnych jest ogrom tego typu dekoracji, które wyglądają niezwykle realistycznie. Niekiedy możemy mieć nawet problem z rozróżnieniem sztucznej rośliny od tej prawdziwej. Takie produkty wykonane są zazwyczaj z plastiku, silikonu i materiałów tekstylnych. Nie mają one właściwości, jak rośliny żywe, aczkolwiek niosą ze sobą pewne korzyści. To przede wszystkim dobra opcja dla osób zapracowanych i zabieganych, które nie mają czasu ani ochoty podejmowania się pielęgnacji roślin. Ponadto, to propozycja dla osób, które nie potrafią zajmować się roślinami czy też są zapominalskie. Nie trzeba ich podlewać, przycinać, przesadzać czy nawozić. Wystarczy je raz na jakiś czas odświeżyć i oczyścić, aby prezentowały się w dalszym ciągu doskonale. Takie ozdoby sprawdzą się również jako element aranżacji pomieszczeń, które nie są stale użytkowane (domki letniskowe, pokoje hotelowe). Sztuczne rośliny sprawdzą się również na pewne uroczystości. Girlanda kwiatowa jest świetną propozycją na święta Wielkiej Nocy czy święta Bożego Narodzenia. Girlandy sztucznych kwiatów mogą służyć jedynie przez określone sezony, a przez resztę roku można je przechowywać.

Polecamy uwadze:

W jaki sposób oczyścić sztuczne ozdoby wykonane z plastiku oraz silikonu?

Aby dobrze oczyścić sztuczne rośliny z plastiku i silikonu wystarczy nam chłodna albo letnia woda. Kwiaty możemy umieścić w kabinie prysznicowej czy wannie, po czym w komfortowy sposób wymyć. To bardzo prosta procedura, a zwykłą wodą pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń i kurzu, jaki zdążył osiąść na roślinach. To dobre rozwiązanie, jeśli mamy jedynie niewielkie sztuczne kwiaty w doniczkach. Jeśli są one większych rozmiarów, najpierw musimy je rozmontować. Jeśli tego nie zrobimy, woda mogłaby się dostać w szczelinach ozdoby. Kiedy już dekoracja będzie dokładnie wymyta, musimy zadbać o jej dokładne osuszenie. Przecieramy ją suchą szmatką albo korzystamy z suszarki do włosów. Co ważne, nawiew nie może być gorący, gdyż mógłby doprowadzić do uszkodzenia materiału. Sztuczne rośliny możemy także osuszyć na balkonie czy tarasie, aczkolwiek nie mogą być one narażone na silne działanie światła słonecznego.

Jak oczyszczać sztuczne rośliny wykonane z materiałów tekstylnych?

Trochę trudniej wygląda procedura oczyszczania kwiatów wykonanych z materiałów tekstylnych. Na silniejsze zabrudzenia narażone są przede wszystkim dekoracje w jasnych barwach i kolorze białym. Podczas ich oczyszczania należy pamiętać o delikatnym działaniu, aby nie powiększyć dodatkowo obszaru, na jakim znajduje się plama. Na samym początku zbieramy kurz miotełką, po czym wykorzystujemy wodę z detergentem do wymycia rośliny. Możemy użyć do tego płynu do mycia. Najpierw na małym fragmencie materiału sprawdzamy, jak reaguje on na nasz zabieg, dopiero potem przystępujemy do dokładnego mycia kwiatu. Niestety zbyt silnie działające środki mogą zniszczyć materiał czy spowodować odbarwienia. Jeśli detergent nie daje żadnych niepożądanych efektów, dopiero wtedy możemy przystąpić do mycia całej dekoracji. Na koniec ozdobę dobrze osuszamy.

Dodatkowa pielęgnacja

Wymycie roślin pozwala na wyzbycie się z nich drobinek kurzu i nagromadzonych zabrudzeń, aczkolwiek zabieg ten może okazać się niewystarczający. W szczególności, jeśli do czyszczenia skorzystaliśmy z detergentów, które doprowadzają do blednięcia i matowanie roślin. W sprzedaży znajdują się specjalne preparaty służące do pielęgnacji sztucznych kwiatów. Ponadto możemy wykorzystać także zwykły spray, jakim czyścimy elementy samochodu wykonanych z tworzyw sztucznych. To świetny specyfik, który sprawdzi się również w polepszeniu wyglądu sztucznych ozdób. Dzięki niemu kwiaty odzyskają swój świeży wygląd oraz będą pięknie błyszczeć. Jeśli chcemy pogłębić kolor naszych roślinnych dekoracji, możemy sięgnąć po produkt na bazie amoniaku, czyli może to być zwykły płyn do mycia szyb. Przed użyciem jakiegokolwiek środka, warto wcześniej wykonać próbę na niewielkim fragmencie kwiatu.