20 kwietnia 2024
Breaking News

Jak wybrać wiszącą lampę?

Lampy wiszące stanowią bardzo często główne źródło światła w salonie, jadalni czy też w pokoju sypialnianym. Poza tym mogą być również świetną dekoracją oraz decydować będą o stylu oraz nastroju danego wnętrza. Czym zatem się kierować przy wyborze wiszącej lampy?

Rodzaje lamp wiszących

Rodzajów lamp wiszących mamy dostępnych w sklepach całą masę. Przeanalizujmy każdy rodzaj lamp wiszących, aby wiedzieć z czego wybierać. Pierwszy rodzaj lamp wiszących to lampy wielopunktowe jak i także jednopunktowe. Gdy decydujemy się na lampę wiszącą, wybrać możemy model o świetlnym jednym punkcie jak i taki, który ma już kilka lamp niezależnych, z których bezpośrednio można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Jednopunktowe lampy sprawdzą się dobrze we wnętrzach niewielkich, a także we wnętrzach urządzanych w stylu minimalistycznym czy też w stylu tradycyjnym. Nadają się idealnie do dziecięcego pokoju, w którym mamy także inne źródła światła. Stanowią bowiem tylko doświetlenie dodatkowe.

Jeśli chodzi o lampy kilkupunktowe to sprawdzają się idealnie jako źródła światła nad blatem w kuchni czy też nad stołem w jadalni. Pozwalają one oświetlić efektownie stół podczas codziennych posiłków czy też podczas spotkań rodzinnych. Kilka świetlnych punktów stworzy jakby atmosferę elegancji, a do tego podkreśli piękno potraw podawanych czy też stołowej zastawy.

Jeśli przekonani jesteśmy do rozwiązań elastycznych, to powinniśmy stawiać na sufitowe lampy, które pozwalają nam na regulowanie samej długości kabla, w ten sposób aby móc doświetlić konkretną powierzchnię zarówno skoncentrowanym jak i także mocnym snopem światła oraz także rozproszonym, które jest umiejscowione pod sufitem.

Prosto, a może z przepychem?

Razem z popularnością moda na industrialne, minimalistyczne oraz loftowe wnętrza także rośnie zainteresowanie rozwiązaniami prostymi. Jeśli zatem mieszkanie nasze nawiązuje do tychże trendów, warto wybrać lampę prostą z kloszem klasycznym bez żadnych zbędnych zdobień. Sprawdzą się tutaj te wykończone z połyskiem metalicznym jak i także z papieru czy też szkła naturalnego. Wiele aranżacji bardzo prostych ożywić można akcentem bardzo mocnym w postaci pełnego przepychu, lampy dekoracyjnej, której kształt bezpośrednio nawiązuje do żyrandoli wystawnych oraz dodaje wnętrze szyku eleganckiego z mają szczyptą nowoczesności. W aranżacjach nowoczesnych są cenione przede wszystkim materiały naturalne. One nie przytłaczają zdobieniami czy też formą wyszukaną. Są jedynie samym uzupełnieniem prostego oraz pełnego harmonii wnętrza. Niesamowicie efektownie się prezentują także lampy modne bez klosza, a jedynie z dużą oraz także ozdobną żarówką.

Do wyboru także mamy różne kształty kloszy. Mogą to być klosze stożkowe, półokrągłe czy też okrągłe. Do rustykalnych wnętrz wybrać można lampy z ornamentami florystycznymi czy też z abażurami dekoracyjnymi z papieru oraz tkanin z bardzo ciekawymi ceramicznymi zdobieniami.

Gdy wybieramy lampę do salonu warto się zdecydować na taką, która zapewni nam przytłumione jak i także bardzo przyjemne światło. Musi to być lampa, która w żadnym wypadku nie będzie nas razić czy też się odbijać na przykład na ekranie naszego telewizora. W tej roli wręcz idealnie sprawdzają się abażury wykonane z papieru. One właśnie pozwalają na stworzenie nastroju niezwykle przytulnego. Do tego lampy te nie męczą naszego wzroku.

Z kolei do dziecięcego pokoju wybierać warto takie lampy, które będą jakby uzupełnieniem innego rodzaju źródła światła, na przykład jako światło przy biurko, ale nie jest elementem dominującym. Warto jak najbardziej się zdecydować na oświetlenie główne, które samym stylem pasować będzie do innego rodzaju świetlnych punktów, a do tego będzie przyjazne dla oczu oraz przytłumione.

Szukając z kolei lampy do jadalni czy też nad blat w kuchni, wybrać można rozwiązania z mocniejszym oraz także bardziej skoncentrowanym strumieniem światła, tak aby móc wyeksponować piękno potraw podawanych czy też piękno zastawy. Tutaj na pewno powinniśmy się zdecydować na kilka świetlnych punktów koniecznie z możliwością regulowania długości, kąta padania światła jak i także kierunku. Ważne jest to, aby dobrać je w ten sposób, aby oświetlało równomiernie cały nasz stół. Okazuje się, że liczy się zarówno sama ilość świetlnych punktów jak i także sama odległość od stołu. Jeśli ten jest dłuższy od jednego metra, to lampę zawiesić warto na wysokości mniej więcej sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu centymetrów nad samą powierzchnią. Tutaj się sprawdzają otwarte oraz nieprzezroczyste klosze. Lampy tego rodzaju pozwalają skoncentrować się oraz także skierować odpowiednio strumień światła na konkretną powierzchnię.

Gdzie kupić lampy wiszące?

Lampy wiszące są dostępne w wielu sklepach z oświetleniem jak i także w wielu sklepach budowlanych czy też meblowych. Oczywiście do wyboru mamy zarówno sklepy stacjonarne jak i także sklepy internetowe. Sklepy stacjonarne mają tą przewagę, że możemy zobaczyć lampę „na żywo”. Z kolei w sklepach internetowych oferowane nam są dużo niższe ceny.