21 czerwca 2024
Breaking News

Jak zabezpieczyć stół przed zarysowaniem?

Jak zabezpieczyć stół przed zarysowaniem?

Stół jest w każdym domu czy mieszkaniu. Ciężko wyobrazić sobie komfortowe spożywanie posiłków bez tego mebla. Wybierając dopasowany do pomieszczenia i aranżacji stół, zazwyczaj mamy nadzieję, że posłuży on przez wiele lat. Poza wybraniem mebla dobrej jakości, trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Jak zabezpieczyć stół przed zarysowaniem? Odpowiedź znajdziesz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.

Odpowiednia pielęgnacja stołu

Niezależnie od tego, z jakiego materiału czy surowca jest wykonany stół, koniecznością jest odpowiednia pielęgnacja. Szczególnej uwagi i środków wymaga oczywiście drewno, co nie oznacza, że o inne materiały nie należy dbać. Stół powinien być regularnie i starannie czyszczony, co ma wpływ nie tylko na pozostawanie w świetnym stanie przez wiele lat. Ważna jest również higiena, którą musi być zachowana podczas spożywania posiłków. Regularnie więc przecieraj stół odpowiednimi środkami, które są przeznaczone do czyszczenia konkretnego materiału. Warto również zadbać o dezynfekcję, aby korzystanie ze stołu odbywało się w komfortowy sposób. Stół warto przecierać podczas każdego sprzątania mieszkania. Nie można jednak o tym zapominać wówczas, gdy doszło do zabrudzenia blatu. Wszelkie plamy, kurz i inne zanieczyszczenia powinny zostać jak najszybciej usunięte.

Zarysowaniom mówimy nie!

Mało jest tak przykrych doświadczeń, jak stylowe meble z widocznymi zarysowaniami. Dlatego właśnie warto zapobiegać ich powstawaniu. Szukasz sprawdzonych i skutecznych metod, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym stołem bez zarysowań? Oto kilka z nich:

  • Używaj podkładek – postawienie kubka, talerzy czy czegokolwiek na stole bez zabezpieczenia, powoduje uszkodzenia blatu. Mowa tutaj nie tylko o zarysowaniach, ale także o odbarwieniach czy plamach trudnych do usunięcia. Warto więc podczas jego używania położyć na powierzchni podkładkę, która skutecznie ją zabezpieczy. Można wybrać takie podkładki, które idealnie dopasują się do aranżacji wnętrza. Jeśli jednak nie lubisz widoku tego typu przedmiotów na stole, pamiętaj, że podkładki nie muszą być tam przez cały czas. Wystarczy użyć ich jedynie wtedy, gdy ktoś korzysta ze stołu.
  • Czyść prawidłowo – do oczyszczania blatu warto używać miękkich ściereczek, które są delikatne dla powierzchni stołu. Idealnie nadadzą się te wykonane z bawełny. Podczas wycierania stołu sprawdzaj, czy na ścierce nie pozostały zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić stół. Na przykład  okruchy, które zbieramy podczas czyszczenia mogą zarysować powierzchnię blatu.
  • Stół służy do spożywania posiłków – to bardzo ważna zasada, którą wielu z nas często łamie. Stawianie na powierzchni mebla torebek czy innych przedmiotów, rysowanie na kartce bez zabezpieczenia blatu – to wszystko działa na niekorzyść. Staraj się więc używać stołu jedynie do tego, do czego został tak naprawdę wyprodukowany.
  • Zabezpiecz na czas transportu – jeśli czeka Cię przeprowadzka, pamiętaj o przygotowaniu stołu na ten czas. Z pewnością pomoże obłożenie kartonem, zastosowanie dobrej jakości folii.
  • Zastosuj lacobel – jest to specjalny szklany blat, który chroni właściwą powierzchnię stołu. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który można w każdej chwili zdjąć albo wymienić na nową sztukę. Dodaje charakteru pomieszczeniom, dzięki czemu wnętrza wyglądają bardziej nowocześnie.
  • Regularna konserwacja – stół to mebel, który jest używany właściwie codziennie. Często również jest przecierany i czyszczony. Koniecznością jest więc regularna konserwacja, wykonana we właściwy sposób z użyciem dostosowanych do materiału preparatów.
  • Każdy stół musi być odpowiednio pielęgnowany, jednak nie każdy w ten sam sposób. Nieco innego postępowania wymaga szklany, drewniany czy plastikowy blat. Warto mieć to na uwadze i jeszcze przed zakupem wymarzonego stołu, zapoznać się z informacjami na temat tego, w jaki sposób powinno się go czyścić i konserwować.

Co gdy zapomnę?

Nie warto odpuszczać sobie odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji stołu. Skutki takiego działania spowodują, że już w kilka miesięcy po zakupie, koniecznością będzie wymiana blatu. Tłuste czy klejące plamy, promienie UV, gorące i zimne napoje to tylko niektóre zagrożenia, które niszczą stół. Dlatego oczyszczeniem i konserwacją mebla, należy zająć się od razu po zakupie. Szybkie działanie sprawi, że blat już od pierwszej chwili będzie odpowiednio zabezpieczony. Warto podtrzymywać w sobie takie dobre nawyki, aby stół mógł zachwycać swoim pięknem przez długi czas.

Pamiętaj, że zabrudzenia pozostające przez dłuższy czas na powierzchni stołu, stają się co raz trudniejsze do usunięcia. Często powoduje to frustrację i mocniejsze pocieranie blatu, to zaś skutkuje zarysowaniami i innymi nieestetycznymi uszkodzeniami. Lepiej więc wycierać stół regularnie, niż później męczyć się i uszkadzać jego powierzchnię.

Podsumowanie

Odpowiednia pielęgnacja, konserwacja i użytkowanie stołu sprawiają, że mebel posłuży Tobie i Twoim bliskim przez długie lata. Warto więc zadbać o te kwestie, aby nie musieć wymieniać stołu w krótkim czasie od zakupu. Regularność jest bardzo ważne, istotne są także produkty, których użyjesz. Każdy materiał wymaga nieco innej pielęgnacji i środków zapewniających czystość. Dlatego dobrze jest jeszcze przed zakupem stołu dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować konkretny materiał. Do czyszczenia używaj miękkiej ściereczki i dbaj o to, aby okruchy które do niej przylegają, nie zarysowały blatu.