2 marca 2024
Breaking News

Najpopularniejsze usługi detektywistyczne. Czego dowiemy się u prywatnego detektywa?

Biura detektywistyczne są coraz częściej odwiedzane przez Polaków. Chcemy wiedzieć wszystko: czy zdradza nas małżonek, jakie są działania konkurencji naszej firmy, chcemy chronić nasze mienie. O wiele rzadziej zdarzają się im sprawy, które naprawdę spędzają sen z powiek. Jakie usługi zlecamy detektywom?

Detektyw od wszystkiego

Każde dziecko, któremu marzy się o pozostaniu detektywem z prawdziwego zdarzenia ma w głowie następujący scenariusz: codzienne życie w biegu, pościgi, poszukiwanie zaginionych, rozpracowywanie tajnych akt. Niestety rzeczywistość naszych rodzimych specjalistów od rozwikływania trudnych spraw jest zgoła inna. Łapanie przestępców i rozwiązywanie trudnych, kryminalnych zagadek jest marginesem, a dominuje krążenie za niewierną żoną czy mężem i poszukiwanie dowodów ich zdrad. Zdarza się też sporo papierkowej pracy, ponieważ detektywi muszą czarno na białym rejestrować swoje poczynania i przedstawiać je w sądzie podczas ewentualnej rozprawy. Każdy krok ma znaczenie.

Śledczy są często zatrudniani np. przez duże firmy podatkowe i poszukują dowodów na oszustwa ubezpieczeniowe. Dowiedzenie, że wypadek został sfingowany i petentowi nie należy się odszkodowanie to częsty motyw ich pracy. Oczywiście zdarzają się też o wiele poważniejsze wydarzenia, z którymi musi się mierzyć prywatny detektyw.

Prywatni detektywi w rozprawach rozwodowych

Po przeanalizowaniu pracy detektywów okazuje się, że sercowe dylematy najczęściej każą nam szukać specjalisty, który sprawdzi czy nasze małżeństwo ma sens. Żony i mężowie w poszukiwaniu dowodów zdrady są kierowani emocjami i mogą wykonać szereg błędów, natomiast wynajęcie detektywa gwarantuje dyskrecję i nie spłoszy niewiernego partnera. Co więcej: dzięki zatrudnieniu śledczego i zgromadzeniu przez niego dowodów mamy o wiele więcej szans w sądzie. Możemy walczyć o lepsze warunki w podziale majątku czy o wyłączną opiekę nad dziećmi, jeśli wykażemy że małżonek całkowicie złamał i zaniedbał małżeński kodeks. To rozwiązanie, z którego korzysta bardzo wiele osób planując rozwód. Śledztwo jest zazwyczaj dosyć proste, zwłaszcza dla doświadczonego specjalisty.

Poszukiwanie osób zaginionych

Najbardziej znani detektywi w naszym kraju specjalizują się właśnie w poszukiwaniu osób. Jest to temat medialny, więc może zrobić z przeciętnego detektywa absolutnego celebrytę, jednak trzeba przyznać że wiele spraw było rozwikłanych przez policję dzięki współpracy z prywatnymi detektywami. To sprawy najdroższe ze względu na czas ich trwania, konieczność pracy w terenie i intensywność poszukiwań, jednak rodziny poszukiwanych nie oszczędzają podczas zlecania ich śledczym. W praktyce poszukiwania czasem prowadzone są przez kilka biur jednocześnie: jeden detektyw nie jest w stanie zbyt wiele zdziałać, podczas gdy działając w grupie ma o wiele większe szanse na rozwikłanie sprawy.

Śledzenie konkurencji

Bardzo częstym motywem pracy detektywów w Polsce jest śledzenie konkurencji, która zdaniem przedsiębiorcy nie jest w porządku wobec naszej firmy. To temat trudny i śliski: detektywi muszą stosować metody legalne prawnie, co może być trudne podczas rozwikływania spraw biznesowych. Częstym motywem jest też zatrudnianie specjalisty aby śledził pracownika, który jest podejrzewany o współpracę z konkurencją lub działanie na niekorzyść firmy.

Agencje ubezpieczeniowe a śledzenie klientów

Popularne wśród agencji ubezpieczeniowych jest dociekanie, czy klient, który właśnie uległ wypadkowi nie sfingował wypadku na własny użytek. Odszkodowania są często tak wysokie, że ubezpieczycielowi opłaca się sprawdzić klienta przed wypłatą należnej kwoty. Często zdarza się, że wypadek nie miał miejsca lub był spowodowany przez samego ubezpieczonego. Zdarzają się też kradzieże własnych aut, ukrywanie mienia, które rzekomo miało zniknąć z domostwa i inne czynności, które służą niczemu innemu jak jedynie wyłudzeniu odszkodowania. Nie warto tego robić – po wykryciu przez biuro detektywistyczne śladów takiego działania możemy pożegnać się z ubezpieczeniem i zapłacić wysoką karę.

Śledzenie osób i mienia

Nie tylko małżonkowie oraz konkurencja się śledzą i sprawdzają. Ile spraw, tyle wątków: niejednokrotnie możemy być sprawdzani przez osobę, której byśmy o to nie podejrzewali. Na szczęście detektywi muszą przestrzegać pewnych reguł, które chronią nas przed nadużyciami, m.in. przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela, zachowania należytej staranności przy wykonywaniu czynności, kierowania się obowiązującymi zasadami etyki i przestrzeganiem przepisów prawa.

A w USA… poszukują duchów

Podczas gdy w Polsce detektywi mają do dyspozycji dosyć nudne, powtarzalne zlecenia, ich koledzy po fachu zza granicy często zmagają się ze zleceniami, które mogą zaskakiwać nawet najbardziej doświadczonego śledczego. W USA działają bowiem detektywi paranormalni, których głównym zadaniem jest sprawdzanie niewyjaśnionych zjawisk w domostwach.