20 kwietnia 2024
Breaking News

Stylowe tapety do salonu

W salonie spędza się dużo czasu. Jest to miejsce reprezentacyjne, w którym przyjmuje się gości, rozmawia, ogląda telewizję, bawi się z dziećmi i relaksuje. Urządzenie salonu ma olbrzymi wpływ  na samopoczucie i komfort mieszkania. Tapeta uatrakcyjnia wizualnie wnętrze, sprawia, że staje się bardziej przytulne. Właściwie dobrane meble i dodatki oraz ozdoby ścienne sprawiają, że salon staje się wizytówką domu. Wystrój salonu musi łączyć  rolę reprezentacyjną z funkcjonalnością. Dzięki dekoracjom ściennym możliwe jest uzyskanie niemal każdego klimatu od barokowego przepychu po nowoczesność. 

Moc kolorów i wzorów

Tapety do salonu to ciekawy sposób na aranżację indywidualnego wnętrza – setki wzorów i kolorów pozwalają  na stworzenie idealnego tła dla mebli i dodatków. Delikatne kwiatowe wzorki znakomicie sprawdzą się w aranżacjach lekkich, kobiecych. Ciemne, dominujące pasy to ciekawe uzupełnienie jasnych kolorów w pomieszczeniu. Żywe, kolorowe tapety ładnie prezentują się w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym, a jednocześnie przytulnym i wesołym. Dzięki tapetom salon stanie się miejscem unikatowym. 

Szybka metamorfoza salonu

Kiedy obecny wygląd salonu zaczyna być monotonny, nieciekawy i po prostu nudny, pojawia się pomysł zmiany aranżacji. Z drugiej strony brakuje czasu i środków finansowych na gruntowny remont. Niewiele pomagają zmiany kosmetyczne, np.: wymiana poszewek na poduszkach dekoracyjnych, zawieszenie obrazów, czy zmiana firan.   Prostym sposobem na całkowitą zmianę wyglądu salonu w krótkim czasie i bez wydawania majątku jest tapetowanie. Nie trzeba przyklejać tapety na wszystkich ścianach, wystarczy na jednej, a salon i tak zyska nowe życie. Pozostałe ściany powinny mieć jednolity kolor, który musi być dobrany w taki sposób, aby nie przytłaczał tapety, która jest głównym motywem dekoracyjnym ściany. Tapety do salonu mają różnorodne wzory: od jednokolorowych do motywów krajobrazowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jak dobierać tapety do salonu?

Tapeta odmienia salon. Wybierając tapety, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Do niewielkich i ciemnych salonów znakomicie sprawdzi się tapeta w jaśniejszych barwach, która rozjaśni pokój i optycznie go powiększy. Zwolennicy tapet w pasy, którzy chcą optycznie powiększyć pomieszczenie, powinni wybrać tapetę w pionowe pasy. Tapety do salonu w pastelowych kolorach, to najlepszy wybór do pokoi, które mają ograniczony dostęp do światła dziennego. Ciemne tapety w niewielkim pomieszczeniu mogą przygnębiać. W większym pokoju tworzą ciekawy, kameralny klimat. W przypadku, kiedy wytapetowane mają być wszystkie ściany w salonie, wzór tapety powinien być niewielkich rozmiarów, aby tapeta nie przytłaczała całego wnętrza. Tapety w mocne, wyraziste wzory przeznaczone są do dużych pomieszczeń i jedynie na jedną ścianę. Tapety do salonu mające delikatny i subtelny deseń świetnie prezentują w towarzystwie antyków i we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym.

Nietuzinkowe wzory

Wiele osób lubi nietypowe wzory, np.: bryły, abstrakcję. Są to wzory trudne do zestawienia z innymi elementami wyposażenia salonu. Zestawianie różnych wzorów tapet w jednym pomieszczeniu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ niełatwo jest osiągnąć ciekawy efekt. O wiele częściej takie zestawienia wychodzą kiczowato. Łączenie wzorów tapet powinno odbywać po konsultacji u architekta wnętrz. Rozmowa ze specjalistą pozwoli uniknąć wnętrzarskiej wpadki i dobrać wzory w taki sposób, aby tworzyły harmonijną całość. Ciekawym wzorem tapety, a jednocześnie stosunkowo łatwym w aranżacji są imitacje kamieni i cegieł. Przyklejając taką tapetę na jednej ścianie uzyskujemy bardzo modny efekt muru. Specjalnie wyprofilowane kamienie i cegły jako sposób aranżacji ściany to najmodniejszy trend ostatnich lat. Płytki są bardzo drogie, dlatego warto je zastąpić tapetą. Efekt wizualny jest taki sam, a koszty zdecydowanie niższe. Kolejnym modnym wzorem są motywy roślinne: liście palmy, drzewa, które mają działanie uspokajające, kojarzą się z lasem, zielenią, przestrzenią i koją duszą zatroskaną problemami dnia codziennego. Modne, wyraziste wzory 3D najlepiej umieszczać na ścianie za telewizorem lub kanapą.  

Jakość tapet

Oprócz motywu i koloru, ważnym czynnikiem wyboru tapety do salonu jest jej jakość. Wysokiej jakości tapety wykonane są na papierze lateksowym i posiadają dodatkową powłokę laminatu, który zabezpiecza je przed zabrudzeniami. Jest to zmywalna tapeta – co oznacza, że niewielkie zabrudzenia można z niej usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki bez żadnej szkody dla tapety i ściany. Bardzo dobrą jakością oznacza się tapeta wydrukowana na podłożu winylowym z podkładem flizelinowym. Jej cechą jest wyczuwalna pod palcami faktura drobnego piasku. 

 Tapety do salonu wróciły do łask dekoratorów wnętrz i użytkowników. Ich zaletą jest to, że można pod nimi ukryć drobne mankamenty ściany, co jest istotne dla właścicieli mieszkań w kamienicach, gdzie jakość ścian nieraz pozostawia wiele do życzenia.