21 czerwca 2024
Breaking News

Wypożyczanie samochodów za granicą

Wypożyczanie samochodów za granicą

Wypożyczanie samochodów za granicą: Polacy coraz częściej decydują się na wakacyjne wyjazdy zagraniczne. Wycieczki wykupują w biurach podróży bądź stawiają na tańszą opcję, jaką jest samodzielnie zorganizowana podróż. Zaczynamy też porzucać leżakowy tryb spędzania urlopu bez opuszczania strefy hotelowej. W takiej opcji często nie interesował nas kraj, ważna była tylko pogoda i all inclusive. Dzisiaj zdecydowanie zmienia się postawa podróżującego Polaka, jesteśmy ciekawi nowych kultur, chcemy zobaczyć jak najwięcej miejsc, zasmakować lokalnej kuchni i poznać ciekawych ludzi.

Samochodem na zwiedzanie

Najczęściej wybierając interesujące nas kraje docieramy do nich samolotem, co na miejscu utrudnia nam przemieszczanie. Dlatego tak często decydujemy się na wypożyczalnię samochodów, żeby w łatwy sposób odwiedzić jak największą liczbę interesujących nas miejsc. Bardzo często decydujemy się na zrobienie wycieczki objazdowej po całym kraju. Rozwinięte sieci wypożyczalni samochodów pozwalają nam na wypożyczenie samochodu w jednej części kraju a na zwrócenie go w drugiej jego części. Nie musimy więc planować żadnych pętli, swobodnie możemy pokonać cały kraj. Pozwala to nam na wylot z innego miejsca niż to, do którego przylecieliśmy, co z pewnością ułatwi nam w ułożeniu planu zwiedzania.

Wypożyczenie samochodu daje nam pełną możliwość cieszenia się z urlopu. Możemy podjechać w dowolnie wybrane przez siebie miejsce, zatrzymywać się kiedy i na ile czasu chcemy, jesteśmy zależni tylko od siebie. Pozwala to na dowolne modyfikowanie swoich planów, zawsze możemy podjechać do kolejnego miejsca polecanego przez miejscowych bądź na pozostanie na dłużej w miasteczku, które nas urzekło. Każdy doceni taką swobodę i oszczędności, szczególnie gdy podróżujemy w kilka osób. Koszt komunikacji zbiorowej na pewno byłby wyższy i zabrałby nam zdecydowanie więcej czasu.

Zobacz także:

Jak wypożyczyć samochód za granicą?

Wynajem samochodu za granicą jest bardzo prosty. Wypożyczalnie samochodów działają na takich samych zasadach jak te w Polsce. Najważniejsze jednak jest posiadanie karty kredytowej, gdyż tylko jej ona umożliwi nam dostanie auta. Na karcie kredytowej blokowane są środki, które zabezpieczają właściciela na wypadek nieuczciwych klientów. Jest to też rodzaj kaucji i w przypadku uszkodzenia samochodu z naszej winy możemy ponieść dodatkowe koszty. Taka sama sytuacja jest w przypadku przekroczenia wyznaczonego limitu kilometrów.

Wypożyczanie samochodów za granicą
Wypożyczanie samochodów za granicą

Będąc za granicą wystarczy odwiedzić wypożyczalnię samochodów  lub skontaktować się telefonicznie. Bardzo często już na samym lotnisku będziemy mogli skorzystać z takiej usługi. Jeśli to się nie uda to warto skorzystać z poleceń na grupach internetowych. Oprócz wymogu posiadania karty kredytowej musimy mieć oczywiście dokument tożsamości, może to być dowód osobisty bądź paszport. Oczywiście konieczne jest również posiadanie aktualnego prawa jazdy. Z tymi dokumentami od ręki będziemy mogli wypożyczyć samochód. Jeśli interesuje nas zwiedzanie całego kraju i pokonywanie długich dystansów to musimy podpisać  umowę na odpowiednią liczbę kilometrów. Najczęściej ustala się dzienny dostępny limit. 

Ważne też jest oczywiście, żebyśmy nie musieli oddawać samochodu w miejscu wypożyczenia. Wiele wypożyczalni samochodów posiada całe sieci, które mieszczą się w różnych miastach. Dzięki temu będziemy mieć możliwość zwrotu samochodu w pobliżu miejsca, z którego będziemy odlatywać do kraju. To  znacznie ułatwi nam podróż, dlatego warto dobrze rozejrzeć się za wypożyczalnią jeszcze przed wylotem, żeby móc łatwo zaplanować podróż. 

Jak się nie dać oszukać?

Polacy często po powrocie do kraju zauważają, że z karty kredytowej pobrane są dużo większe środki niż te, które naprawdę wydaliśmy. Dopiero po dłuższych poszukiwaniach okazuje się, że to wypożyczalnia samochodów  pobrała dużo większą kwotę niż było to zawarte w umowie. Po powrocie do kraju bardzo trudno dochodzić swoich praw, jednak nie jest to niemożliwe.

Przede wszystkim musimy się wybrać do banku, w którym mamy kartę kredytową i tam złożyć reklamację. Najlepiej zabrać ze sobą umowę i rachunki, które pozwolą na sprawniejsze zajęcie się naszą sprawą. Bank będzie mógł się zgłosić do operatora karty visy lub mastercard, by wyjaśnić sprawę z podmiotem, który bezpodstawnie pobrał pieniądze z konta. Najczęściej takie środki udaje się odzyskać, ale trwa to nawet kilka miesięcy.

Zazwyczaj klienci, którzy zetknęli się z taką sytuacją dopiero po powrocie sprawdzają w Internecie opinie o wypożyczalni samochodów i wtedy okazuje się, że jesteśmy jednymi z wielu oszukanych klientów. A wystarczyłoby wcześniej przejrzeć fora internetowe, by uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji. Wypożyczając samochód za granicą pamiętajmy też o dokładnym sfotografowaniu auta, zwracając szczególną uwagę na wszystkie rysy i uszkodzenia. W wielu krajach samochody są mocno poobijane a wypożyczalnia nas będzie próbowała obarczyć za istniejące już wcześniej szkody. Takie zdjęcia będą dla nas doskonałym dowodem i zabezpieczeniem, co uchroni nas przed ewentualnymi kosztami.