20 kwietnia 2024
Breaking News

Certyfikowane drewno konstrukcyjne c24 co to jest?

Certyfikowane drewno konstrukcyjne c24 co to jest?

Budując dom z drewna konstrukcyjnego, najważniejszym aspektem jest jego obróbka. Drewno klasy c24 jest suszone komorowo i uzyskuje wilgotność około 18%. Produkt wykonany z podłużnych elementów w celu uzyskania najdłuższych belek konstrukcyjnych budynku. Drewno konstrukcyjne c24, co to jest, jaki materiał wykorzystuje się do jego przygotowania? Drewno konstrukcyjne należy zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych od zewnątrz, w zależności od przeznaczenia, impregnacją lub lakierowaniem. W przypadku konstrukcji c24 drewno jest sklejane są ze sobą warstwami w celu uzyskania większych i dłuższych elementów budowlanych. Najczęściej elementy wykonane są z wysokiej jakości drewna świerkowego lub sosnowego, modrzewiowego.

Drewno konstrukcyjne c24, co to jest, na co zwrócić uwagę?

Certyfikowane drewno konstrukcyjne w klasie C24 określone jest normą PN-EN 338. Jest to materiał przeznaczony na domy szkieletowe, konstrukcje dachowe, ściany i stropy. Jest to drewno konstrukcyjne klejone, przy czym każda sprzedawana sztuka posiada oznaczenie klasy wytrzymałości. C24 to klasa drewna suszonego oraz struganego 4-stronnie, osiągającego wilgotność w granicach 18% (+/-3%). Ponadto jest łączone na mikrowczepy, dzięki czemu jego długość jest znacznie większa (do 6m). Podstawowe wymiary drewna na konstrukcje szkieletowe to 45 i 60 mm grubości, jego szerokość wrasta, co 2,5cm.Certyfikowane drewno konstrukcyjne c24 co to jest?

Jest to materiał bardzo wytrzymały na zginanie, ściskanie a także rozciąganie w poprzek włókien oraz wzdłuż, o doskonałej sztywności.Te cechy spowodowały, że został uznany za najlepszy budulec na domy z drewna. Dla drewna konstrukcyjnego na domy szkieletowe określana jest jego gęstość i sprężystość. C24 klasa drewna oznacza, że każda belka musi wytrzymać zginanie o wartości 24 MPa.

Gdzie można wykorzystać drewno na domy szkieletowe?

Budowa domów szkieletowych z drewna konstrukcyjnego jest możliwa w różnych strefach klimatycznych i warunkach geologicznych: zmieniając różne materiały na parametry izolacji, ten sam dom można zbudować zarówno w cieplejszym, jak i zimniejszym klimacie, Co można powiedzieć o domach szkieletowych?To ekonomiczna, racjonalna i wysokiej, jakości technologia budowy.  Stabilność domu z drewna na konstrukcje szkieletowe wiąże się z jego elastycznością, dlatego jest sejsmicznie wytrzymały. Potwierdzono, znaczną efektywność cieplną domu szkieletowego, ponieważ średnia grubość ścian wynosi około 20 cm, dlatego nawet w chłodne dni bez ogrzewania pomieszczeń temperatura spada tylko o 2-3 stopnie. Popularność drewna konstrukcyjnego na domy szkieletowe jest tak duża, ponieważ taki dom można łatwo ogrzać i utrzymać żądaną temperaturę.

Zalety drewna konstrukcyjnego c24

Konstrukcje z certyfikowanego, wysuszonego komorowo drewna C24, posiadają dobre właściwości, dzięki dokonania odpowiedniego wyboru rodzaju drewna, najczęściej to drewno świerkowe. Jest ono elastyczne, a nowoczesna technologia pozwala chronić drewno przed niekorzystnymi wpływami. Domy w technologii szkieletowej są odporne na odkształcenia i mają długą żywotność, są wykonane tak, aby były paroprzepuszczalne.

W przypadku domów o konstrukcji drewnianej dopuszczalny jest dowolny kształt geometryczny, mogą być wykończone dowolnymi materiałami. Ściany zewnętrzne domu o konstrukcji drewnianej z drewna konstrukcyjnego klejonego muszą być mocne i stabilne, aby zasadniczo mogły pełnić funkcję ochrony domu.

Drewno to wspaniały i szlachetny materiał. Wykorzystując w konstrukcji drewno klasy c24 gwarantowany jest wysoki poziom komfortu. Ponieważ drewno od dawna pomaga ludziom przetrwać na ziemi, nie na próżno kojarzy się z wygodą, ciepłem i przytulnością, dlatego naturalnie jest wykorzystywane do budowy drewnianego domu szkieletowego. Ale żeby dom szkieletowy był niezawodny i trwały, musi być odpowiednio zaprojektowany, a także na samym początku wybierać rozwiązania sprawdzone technologicznie.

Dom szkieletowy chroniony przed wilgocią

Bardzo ważne jest, aby dom szkieletowy był chroniony przed wilgocią oraz przed szkodnikami. Aby chronić konstrukcje, drewno na dom można traktować specjalnym środkiem, który odstrasza szkodniki, a nawet wzmacnia konstrukcję budynku. Drewniany dom szkieletowy, zbudowany zgodnie z przepisami budowlanymi, jest całkowicie bezpieczny i trwały w każdych warunkach klimatycznych, z wiatrem, zamiecią, ulewą itp.

Dom szkieletowy z drewna konstrukcyjnego – niskie koszty, ekologia

Człowiek jest częścią natury, dlatego nieświadomie wygodniej jest mieszkać w domu o konstrukcji drewnianej, a nie w betonowym apartamentowcu, gdzie jest zimno i wilgotno. Dlatego najlepiej jest zbudować dom z materiału takiego jak drewno konstrukcyjne c24, który jest przyjazny dla środowiska, odnawialny, niedrogi i elastyczny. W tej chwili sytuacja ekologiczna, szczególnie w dużych miastach, jest niekorzystna dla stałego zamieszkania – hałas uliczny, zanieczyszczenie powietrza, zapleśniałe kamienne ściany, pojemniki przepełnione śmieciami i środowisko – wszystko to wraz z upływem czasu negatywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Dlatego staje się jasne, że ludzie chcą mieszkać w innym, czystszym środowisku. Po drugie, w miarę wzrostu drzewo wchłania wyjątkowe właściwości lecznicze, którymi hojnie dzieli się później z ludźmi. Drewno na dom oczyszcza powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów, łagodzi napięcie nerwowe i pobudzenie. Dlatego można powiedzieć, że dom drewniany szkieletowy to rodzaj klimatyzatora i oczyszczacza powietrza.