23 maja 2024
Breaking News

Domy kanadyjskie – co powinno się o nich wiedzieć?

Inwestycje w budowę własnego domu jednorodzinnego są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Spadające bezrobocie, galopująca gospodarka, rosnące zarobki oraz stabilna wysokość stóp procentowych zachęcają coraz więcej młodych Polaków do zaciągnięcia kredyty hipotecznego i postawienie własnego domu. Dodatkowe znaczenie mają coraz większe dysproporcje cenowe między zakupem małego mieszkania a budową własnego domu. Obecnie bez większego problemu można wybudować piętrowy dom w cenie zakupu małego mieszkania w dużym mieście.

Decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego można wybrać spośród kilku technologii realizacji projektów odpowiednich dla danego inwestora, a są to budynki murowane, wykonane z różnego rodzaju materiałów oraz drewniane, takie jak domy kanadyjskie, które jednak nie są tak powszechnie budowane. W zasadzie nie ma żadnego konkretnego powodu, dla którego inwestorzy wybierają domy w całości murowane, ponieważ domy kanadyjskie https://domyhbe.pl/ są równie dobrą alternatywą, a jednocześnie posiadają wiele zalet, które przemawiają za takim sposobem pozyskania wymarzonego własnego domu.

Na czym polega technologia budowania domu kanadyjskiego?

Podstawą budowy tego rodzaju domów jest wykonany z drewnianych elementów szkielet, który stawia się na płycie fundamentowej. Co ciekawe, fundamenty są jedynym elementem budowy domu, wymaga dodatnich temperatur. Konstrukcja ścian, jaka charakteryzuje klasyczne domy kanadyjskie wykonana jest ze standardowych słupków drewnianych, które są rozmieszczone w odpowiednich odległościach, co pozwala na obicie ich specjalnymi płytami. Taka konstrukcja jest trwała i sztywna, a na ścianach osadzony jest dach wykonany zgodnie ze standardami tego typu budowy. Całość domu pokrywana jest materiałem izolacyjnym, a także ocieplana metodą natryskową. Domy kanadyjskie wewnątrz posiadają wszystkie potrzebne pomieszczenia oraz instalacje, które są takie same jak w budynkach budowanych tradycyjnie. Na zewnątrz ścian wykonuje się ozdobne obicia, które są niezwykle trwałe i estetyczne, może to być siding lub płytki klinkierowe. Często wykorzystuje się również drewno lub materiały drewnopodobne tak by uzyskać efekt klasycznego, góralskiego domku.

Jakie zalety posiadają domy kanadyjskie?

Tego typu domy jednorodzinne wyróżniają się wieloma zaletami, a najważniejszą z nich jest stosunkowo niski koszt wykonania w porównaniu z murowanymi odpowiednikami. Domy stawiane są bardzo szybko i budowa domu z drewna Szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt może być prowadzona niezależnie od pory roku. Inwestycja z reguły jest ukończona pod klucz po upływie maksymalnie sześciu miesięcy, a zdarzają się przypadki ukończenia całego procesu w niewiele więcej niż trzy miesiące. Dodatkowymi zaletami domów kanadyjskich jest duża energooszczędność oraz pro ekologiczność. Doskonale dopracowana metoda budowy tego typu domów, użyte bardzo wysokiej jakości materiały ociepleniowe i izolacyjne sprawiają, że w budynkach minimalizowane są wszelkie straty ciepła, wnętrza ogrzewają się szybko oraz długo utrzymują optymalną temperaturę. Drewniane domy typu kanadyjskiego charakteryzują się także bardzo dobrą izolacją akustyczną, wbrew obiegowej opinii o materiałach używanych do ich budowy. Mieszkańcy takich domów wskazują również na niesamowity mikroklimat panujący w środku. Jedną z naturalnych zdolności drewna jest wysoka wchłanialność wilgoci, dzięki czemu powietrze w środku jest przyjaźniejsze dla ludzkiego organizmu. Jak wskazują lekarze, zamieszkiwanie takiego domu z drewna ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również nastrój właściciela.

Dlaczego dom kanadyjski może z powodzeniem służyć jako budynek całoroczny?

domy z drewna projekty https://domyhbe.pl/pl/projekty

Powszechnie uważa się, że domy kanadyjskie są raczej bardziej odpowiednie jako budynki letniskowe, które zamieszkuje się w cieplejszych porach roku. Jest to zupełnie nieprawdziwe stwierdzenie, ponieważ precyzyjne ich wykonanie, jak i materiały, które są wykorzystywane do budowy dają gwarancję komfortowego mieszkania całorocznego. Obecnie używane technologie sprawiają, że domy są trwałe, ciepłe, a także posiadają najwyższe parametry użytkowe. Jeśli powierzy się realizację budowy domu typu kanadyjskiego profesjonalnej ekipie, z całą pewnością będzie on wykonany dokładnie, zgodnie ze sztuką budowlaną i może służyć przez dziesięciolecia, nie tracąc swoich walorów. Opinie o złej izolacji akustycznej oraz termicznej domu kanadyjskiego są także nieprawdziwe, ponieważ materiały, które obecnie się używa do budowy takich obiektów mieszkalnych są najwyższej jakości. Za wyborem domu kanadyjskiego na wymarzony budynek mieszkalny przemawiają wymienione zalety, a także to, że jest on najlepszą i najtańszą alternatywą dla tradycyjnych murowanych domów. 

Mnogość zalet sprawia, że coraz więcej Polaków decydujących się na własny dom jednorodzinny stawia na konstrukcje kanadyjskie. Dostrzegają nie tylko możliwość oszczędności przy budowie i eksploatacji, ale także przyjazny mikroklimat panujący w środku oraz dużą oszczędność czasu budowy.