24 kwietnia 2024
Breaking News

Dysk SSD czyli komponent który doda skrzydeł Twojemu komputerowi.

Budując swój wymarzony komputer porównujemy każdy aspekt jego komponentów z których chcemy go złożyć. Prawie każdy. Przez bardzo długi czas to właśnie dysk twardy był zaniedbywanym komponentem przy wyborze którego liczyła się tylko jego jak największa pojemność w jak najniższej cenie. Te czasy się jednak zmieniły. W tej chwili standardowe dyski talerzowe mają potężnego przeciwnika którym stały się dyski SSD. Czym są owe dyski i jak działają ? O tym postaramy się powiedzieć w tym tekście. 

Dysk SSD- co to jest ?

Standardowe dyski twarde budowane są na bazie ruchomych elementów. Dysk SSD to w całości elektronika która nie posiada żadnych elementów ruchomych przez co jego oporność na uszkodzenia jest znacząco wyższa niż zwykłych dysków twardych. Również Dzięki zastosowaniu samej elektroniki jego rozmiary zostały zmniejszone co jest dodatkową zaletą w przypadku składania komputera. Więcej wolnej przestrzeni i mniej okablowania pozytywnie wpływa na cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy, a to chroni pozostałe komponenty przed przegrzaniem.

Przewaga zalet dysku SSD nad HDD

Tak jak wspomniane było to wcześniej, dysk SSD jest odporny na uszkodzenia tak samo jak pendrive. W przypadku upadku nie musimy się martwić o to czy przechowywane na nim dane zostały uszkodzone.  W przypadku zwykłych dysków twardych nawet większy ruch może spowodować uszkodzenie talerza, a co za tym idzie utratę cennych informacji na nim zapisanych. Dzięki zastosowaniu elektroniki dysk SSD jest nieporównywalnie szybszy. Nie występuje tu zjawisko odczytu danych z rozkręcającego się dysku co zmniejsza czas odczytu. Również brak ruchomych części wpływa na głośność jego pracy która jest niezauważalna w porównaniu ze zwykłym twardzielem. Kolejną zaletą jest pobór mocy, który jest nawet dwudziestokrotnie mniejszych. Jest to bardzo przydatne w przypadku laptopów których zużycie baterii zostaje zmniejszone, a co za tym idzie pozwala na dłuższą pracę na jednym ładowaniu na przykład w terenie.

Dysk SSD- dla kogo jest przeznaczony

Dysk SSD przeznaczony jest dla każdego użytkownika który ceni sobie prędkość i ciszę pracy komputera. Przede wszystkim jego zalety docenią graficy komputerowi. Dysk SSD szczególnie dobrze radzi sobie z obróbką grafiki i renderowaniem obrazów w dużo szybszym tempie niż dysk standardowy. Również gracze których męczy czekanie na załadowanie się poziomu w grze powinni zauważyć różnicę. Oczywiście wszystko zależy również od konkretnej gry, ale po zainstalowaniu tytułu na dysku nie talerzowym czasy wczytywania potrafią zmniejszyć się nawet o ponad połowę. Sam system operacyjny zainstalowany na takim dysku dostaje skrzydeł. Czas odpalania programów i samego systemu jest nieporównywalnie szybszy.

Jedna znacząca wada dysków SSD

Składając swój komputer chcemy przeznaczyć jak najwięcej na komponenty które zwiększą jego prędkość, oszczędzając na tych które mają najmniejsze znaczenie jak jest bardzo często w przypadku obudowy. Oczywiście źle dobrana obudowa będzie powodować przegrzanie komputera, a zły dysk twardy spowolni pracę całego systemu i programów na nim zainstalowanych. Problemem dysków SSD jest ich obecna cena. Można dorwać dysk w niskiej cenie, ale będzie to prawdopodobnie dysk o małej pojemności. Na dysku takim uda się zainstalować system oraz najpotrzebniejsze programy, ale w przypadku nowo wychodzących gier może już nie być tak kolorowo. Posiadając jedynie dysk 120 gigabajtowy musimy liczyć się z tym że gry pokroju nowego Call of Duty nie zmieszczą się na nim przy instalacji. Dlatego warto posiadać również dysk HDD w swoim komputerze na którym przechowywane będą programy i gry które nie wykorzystają w pełni zalet dysku SSD, a na nim zainstalować jedynie system operacyjny oraz programy w dużej mierze bazujące na odczycie i zapisie z dysku twardego. W zależności od prędkości odczytu i zapisu w cenie małego dysku SSD możemy zakupić jedno lub nawet dwu terabajtowy dysk twardy talerzowy. Na szczęście w dobie strumieniowania danych i korzystania z chmur problem małej pojemności zostaje powoli zniwelowany. Dzięki temu klient który zastanawia się na wyborem dużej pojemności czy większej prędkości odczytu danych może stanąć po tej drugiej stronie i cieszyć się nienaturalną szybkością pracy swojej maszyny.

Dysk SSD- prostota instalacji

przenośny dysk SSD

 Standardowe dyski twarde zajmują sporo miejsca w naszej jednostce centralnej. Dodatkowo wymagają okablowania które potem przeszkadza przy ewentualnych modyfikacjach komputera. Dysk SSD w zależności od modelu może zostać wstawiony w miejsce zwykłego dysku za pomocą odpowiedniego mocowania. W takim przypadku zajmuje on niewiele mniej miejsca niż zwykły dysk. Na szczęście jest inna możliwość mocowania. Niektóre płyty główne posiadają specjalne miejsca w które wpina się dysk SSD niemalże jak pamięci RAM. W zależności od modelu płyty może być to jedno lub więcej takich miejsc. Dysk tak wpięty nie wyróżnia się kompletnie i nie zajmuje praktycznie żadnego miejsca w jednostce centralnej gdyż wygląda jak zintegrowany układ płyty. Pozwala to zaoszczędzić miejsce i dodatkowo chroni dysk prze uszkodzeniami w przypadku rozbudowy komputera.

Dyski SSD cieszą się rosnącą popularnością z roku na rok, a ich malejące ceny i rosnąca pojemność połączona z dużo szybszą pracą sprzętu ułatwia dokonanie decyzji podczas kupna nowego komponentu do naszej jednostki centralnej. Jest to element komputera który w dzisiejszych czasach ma znaczący wpływ na komfort pracy przy i który nie powinien już dłużej być traktowany jak element kupowany na sam koniec w najniższej cenie.