21 czerwca 2024
Breaking News

Jaki komputer dla gracza?

Wybór odpowiedniego komputera nie jest prosty, szczególnie jeśli ma on być używany do gier. Obecnie na rynku mamy mnóstwo sprzętu a technologie i wymagania tytułów do zagrania zmieniają się z dnia na dzień. Zatem jak w tym wszystkim się odnaleźć i wybrać najlepszą możliwą opcję dla siebie? Na to pytanie odpowiada poniższy tekst.

Gracz

Na początku trzeba określić, z jakim typem osoby mamy do czynienia. Mamy zwykłych graczy i profesjonalistów. Dla każdej z tej grup inny sprzęt będzie odpowiedni. Jeśli chodzi o przeciętną osobę, która po prostu lubi spędzać swój czas na rozgrywce przed monitorem to nie potrzebujemy najnowszego sprzętu za ogromne pieniądze. Dla większości osób wystarczą komputery dla graczy ze średniej półki cenowej. Jeśli lubimy grać w stare gry RPG, które nie mają dużych wymagań, to nie ma sensu kupować czegoś drogiego. Właściwie wręcz odwrotnie! Często takich pozycji nie odpalimy na najnowszym komputerze i lepiej do nich mieć coś, co ma już swoje lata.

Profesjonalista

Inaczej sprawa ma się, jeśli chodzi o profesjonalistów. Tutaj komputery dla graczy na takim poziomie muszą być najnowocześniejsze. Nie chodzi o sprzęt, który dopiero zjechał z taśmy montażowej i na rynku ma ogromne ceny z racji tego, iż jest to nowość. Chociaż żaden zawodowiec nie pogardzi czymś takim, to dla komfortowej gry potrzebne jest coś, co pozwoli na spokojną grę w ogrywane przez nas tytuły. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ nawet minimalne opóźnienia, zacięcia mogą zadecydować o tym, czy wygramy turniej, gdzie stawką są ogromne pieniądze. Nie ma tutaj miejsca na ryzyko.

Karta graficzna

Jeśli chodzi o komputery dla graczy to pierwszą częścią, na którą najwięcej osób zwraca uwagę, jest karta graficzna. W większości przypadków przy najnowszych tytułach to ona jest naszym “być albo nie być”. Jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu, to wiele tytułów nam nie ruszy lub granie w nie będzie niekomfortowe. Dlatego też tak dużą wagę przykłada się do jej wyboru. Dla profesjonalnego gracza odpowiednia karta graficzna to serce jego PC. To ona jest odpowiedzialna za ilość wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę (FPS). Jeśli będzie ich za mało, to gracze z lepszym sprzętem będą mieli nad nami ogromną przewagę. Dlatego często na turniejach ma się do dyspozycji najnowszy i identyczny sprzęt tak, aby nie było różnic między zawodnikami.

Pamięć RAM

Kolejną częścią, na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę, jest ilość pamięci RAM. Ustalamy ją bardzo prosto. Bierzemy pod uwagę grę o najwyższych wymaganiach technologicznych i dodajemy naddatek do tego, co potrzebujemy, aby grać komfortowo. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli grać we wszystkie dostępne obecnie gry, ale również w te tytuły, które będą wychodziły przez najbliższy czas. Bez odpowiedniej ilości pamięci RAM nasz sprzęt będzie chodził wolno, a niektóre pozycje nam po prostu nie ruszą. Szczególnie jest on istotny, jeśli pozą grą robimy jeszcze coś innego na naszym komputerze np. muzykę czy grafikę.

Procesor

Najlepsze komputery dla graczy posiadają mocne procesory. Wybieramy tę część tak, jak wszystkie inne kierując się zasobami swojego budżetu i wymaganiami tytułów, w które się zagrywamy. Każdy sprzęt, który mamy musi pasować do naszej płyty głównej. Trzeba to mieć na uwadze. Tutaj jest podobnie jak z częściami, o których była mowa wcześniej. Bez sprzętu odpowiedniej jakości nie odpalimy wielu tytułów. Na procesorze nie ma co oszczędzać.

Dysk twardy

Dzisiejszym standardem są dyski SSD i taki sprzęt jest idealny do zagrywania się w ciekawe dla nas tytuły. Jeśli ogranicza nas budżet, to dobrze jest kupić szybszy sprzęt, ale kosztem mniejszej ilości pamięci. Lepiej mieć wysoki komfort rozgrywki. Co więcej, przecież zawsze później można dokupić inny dysk lub wymienić obecny na większy. Nie będzie z tym najmniejszych problemów. Także na początek jego rozmiar musi nam wystarczyć, aby zainstalować system, odpowiednie programy, nasze gry i by jeszcze coś zostało zapasu.

Zasilacz

Jeśli będziemy posiadali mocny sprzęt, to będzie potrzebował on konkretnego zasilania. Nie warto oszczędzać na tej części, gdyż od niej zależy żywotność wszystkich innych. Jeśli jest taka opcja, to warto wybrać coś cichego. Aczkolwiek można z tego zrezygnować, jeśli chcemy mniej płacić lub nie przeszkadza nam odgłos zasilacza, bo np. ciągle podczas gry używamy słuchawek, które mocno wygłuszają otoczenie (co jest częste).

Myszka i klawiatura

Komputery dla graczy to nie tylko części, które spoczywają pod obudową monitora. To także myszka, podkładka, klawiatura. Jeśli chodzi o profesjonalną grę, to nie można się tutaj obyć bez sprzętu wysokiej jakości. Musimy zadbać o to, by kupić profesjonalną myszkę dopasowaną do naszej dłoni a do niej odpowiednio dużą podkładkę. Doskonale będzie zaopatrzyć się w klawiaturę mechaniczną, której działanie jest lepsze pod kątem gier, jeśli porównamy ją z modelami tradycyjnymi.

Co wybrać?

Skompletowanie całego sprzętu nie należy do najprostszych czynności, ale warto zasiąść do tego tematu na dłużej i dokonać przemyślanych decyzji. Komputer do gier to zwykle większy wydatek więc dobrze jest kupić coś, co posłuży nam przez dłuższy czas i będzie nadawało się do łatwego ulepszania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli sami nie potrafimy wybrać tego, co potrzebujemy, najlepiej będzie poprosić o pomoc specjalistę np. w sklepie.