23 maja 2024
Breaking News

Jak okleić meble?

Jak okleić meble?

Jak okleić meble? Oklejanie mebli to tani i prosty sposób, by odmienić pomieszczenie i nadać mu zupełnie inny wyraz. Do tego zadania potrzebna jest wyłącznie dobrej jakości folia samoprzylepna, stary mebel i odrobina cierpliwości. Efekty warte są tego zaangażowania.

Jakie są zalety oklejania mebli?

Oklejanie mebli to przede wszystkim najszybszy sposób na zmianę wnętrza. Kolejną zaletą jest niska cena tego przedsięwzięcia. Za metr bieżący folii samoprzylepnej zapłacimy około 9 złotych. To zdecydowanie mniej niż zakup nawet najtańszego, ale nowego mebla. Alternatywą dla tego rozwiązania jest oczywiście pomalowanie mebli. Związane jest jednak z większym nakładem pracy, dostosowaniem materiałów do tworzywa, a także sporym bałaganem podczas pracy. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość posiadania oryginalnego mebla, który niedostępny jest w żadnej  sieciówce.

Jakie meble można okleić?

Aby ładnie okleić meble, powinny mieć one przede wszystkim gładkie fronty. Wszelkiego rodzaju żłobienia nie sprawdzają się do renowacji przy pomocy okleiny. Nie trzeba jednak oklejać całej powierzchni, by uzyskać zadowalający efekt.  Wystarczy metamorfoza blatu lub frontu biurka, by zyskał nowy, świeży wygląd. Do oklejania świetnie nadają się szafki nocne, komody czy meble kuchenne http://supermeble.com.pl/. Zwłaszcza ostatnie cieszą się sporym zainteresowaniem w renowacji, ponieważ koszt nowych jest ogromnie duży.

Jaką okleinę wybrać?

Okleina, zwana zamiennie folią samoprzylepną, powinna być przede wszystkim elastyczna i jednocześnie niezbyt twarda. Warto także zwrócić uwagę na jej wodoodporność. Dzięki temu z powodzeniem można ją zastosować do łazienkowych i kuchennych mebli. Do oklejania sprawdzi się również klasyczna tapeta, jeśli spełnia omówione cechy. W sklepach mamy szeroki wybór różnorodnych wzorów i kolorów folii: klasyczne biele, imitacje drewna, mozaiki czy pastele. Nowoczesny wystrój doskonale komponuje się z folią wykończoną w połysku. Klasycznym rozwiązaniem jest natomiast mat. Jeśli poszukujemy neutralnych rozwiązań, można zainwestować w przezroczystą okleinę. Pełni ona przede wszystkim funkcję zabezpieczającą przez zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Zobacz koniecznie:

Jak oklejać meble? Instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem prac właściwych warto zgromadzić niezbędne akcesoria, w tym: okleinę, miarkę i ołówek, nożyk lub nożyczki, opalarkę albo suszarkę do włosów, papier ścierny. Przyda się również niewielki przedmiot do usuwania pęcherzy powietrza spod folii (np. karta do bankomatu albo rakla).

Jak okleić meble?Zanim zajmiesz się montażem folii samoprzylepnej, dokładnie przygotuj powierzchnię mebli. W tym celu wyczyść meble, zdemontuj uchwyty. Później za pomocą papieru ściernego wygładź zewnętrzną warstwę blatów i ewentualne nierówności czy pęknięcia. Dzięki tym czynnościom okleina będzie lepiej przylegać do powierzchni mebli. Po tych działaniach można przystąpić do jej montażu. W tym celu odmierz jej dokładną ilość. Producenci często zaznaczają linię cięcia, by ułatwić jej montaż. Jeśli ich nie ma, użyj do tego celu miarki i ołówka. Pamiętaj, aby pozostawić kilkucentymetrowy zapas, który pozwoli na zaginanie się okleiny. Kierunek układania folii to: od góry do dołu oraz od środka na zewnątrz. Aby rozpocząć montaż, zdejmij papier zabezpieczający klej. Następnie przyłóż folię do mebla i delikatnym, płynnym ruchem przyklej folię. Jednocześnie dociskaj okleinę przygotowanym do tego celu narzędziem. Jeśli będziesz niestaranny, powstaną pęcherze powietrze, które są nie tylko nieestetyczne, ale zmniejszają przyczepność folii. Małe wybrzuszenia można przekłuć igłą lub odkleić szybko materiał i ponownie przykleić. Na koniec odetnij nadmiar materiału i wygładź całość. Aby zapewnić jak najlepszą trwałość okleiny, można skierować na nią strumień ciepłego powietrza z opalarki lub suszarki. Nie wolno ich trzymać zbyt blisko, by nie rozpuścić kleju.

Alternatywą dla tych działań jest oklejanie mebli na mokro. Według wielu ekspertów zapobiega powstawaniu pęcherzyków. Jak wykonać tę czynność? W tym celu przygotuj poręczny spryskiwacz z wodą wymieszaną z niewielką ilością płynu do naczyń. Następnie starannie oczyść miejsce, które będzie oklejone i wysusz. Później usuń papier ochronny znajdujący się z wewnętrznej strony folii. Spryskaj klejącą stronę, używając do tego celu wody z płynem do naczyń. Następnie spryskaj też powierzchnię mebla. Folię aplikuj na mebel od środka do zewnątrz, mocując za pomocą rakli.

Jak naprawić okleinę?

W niektórych przypadkach folia ulega zniszczeniu. Co wtedy zrobić? Nie zawsze trzeba od razu zmieniać całą okleinę. Niewielkie uszkodzenia można naprawić za pomocą prostych metod. Potrzebne będą papier ścierny, nożyk, żelazko i nowa okleina. Aby całość wyglądała estetycznie, należy dobrać podobny odcień koloru. Jak przeprowadzić renowację? Wybierz nową okleinę z klejem termozgrzewalnym. Następnie rozmiękcz klej poprzedniej folii za pomocą nagrzanego żelazka i zdejmij pasek. W dalszej kolejności oczyść krawędzie papierem ściernym. Później przyłóż przygotowany pasek nowej okleiny i dociśnij go gorącym żelazkiem. Gdy klej wyschnie, usuń końcówki folii i wyrównaj krawędzie.