20 kwietnia 2024
Breaking News

Jaka powinna być odzież BHP?

Każdy z nas wykonując jakąś pracę, ma świadomość, że niesie ona za sobą mniejsze, czy też większe zagrożenie. Czasem jest to niebezpieczeństwo wpływające na zdrowie psychiczne, na które po prostu samodzielnie należy się przygotować, a czasem może to być niebezpieczeństwo fizyczne, na które już można znaleźć rozwiązanie, takie jak noszenie specjalnej odzieży BHP.

Jaka powinna być odzież BHP?

Przede wszystkim kupując taką odzież, należy pamiętać o tym, że powinna ona chronić przed tymi zagrożeniami, które czekają w miejscu pracy. Może to być odzież BHP robocza lub ochronna i wybór zależy od tego, w jakich warunkach się pracuje, jakie jest miejsce pracy i w jakim stopniu da się zabezpieczyć przed zagrożeniami występującymi w takim miejscu.

Odzież BHP musi więc chronić przed tymi zagrożeniami, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Można tutaj wyróżnić między innymi ogień, pył, kamienie, pojazdy na ulicy, czy nawet cięższe przedmioty w hurtowniach spożywczych. Sami tak naprawdę nie do końca jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, w jak wielu miejscach może nam się zdarzyć coś niebezpiecznego. Dlatego też, żeby nie kusić losu, lepiej jest po prostu zakupić odpowiednią odzież i nie musieć się martwić, że nagle coś nam się zdarzy. Niestety niektórzy na to nie zwracają uwagi, co stwarza dla nich bardzo niebezpieczne zagrożenie. Najlepszą nauczką dla takich osób jest wypadek, który może im się zdarzyć. Choć będzie to przykre doświadczenie, to jednocześnie będzie to najlepszy przykład na to, jak niebezpieczne może być dane stanowisko. W najlepszym wypadku skończ się to na małym stłuczeniu i skaleczeniu, a w najgorszy wypadku skończy się to kalectwem, a nawet śmiercią. Najlepszym przykładem tego, może być to, że niektórzy lekceważą obowiązek noszenia butów roboczych, które muszą mieć dodatkowo zabezpieczone czubki i podeszwy. W takim obuwiu, jeśli spadnie jakiś ciężki karton, na przykład w hurtowni spożywczej, to może odbić się od nogi i nic większego się nie zdarzy, jednak przy lekkim obuwiu może to doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia palców, a nawet złamania i wszystko przez to, że ktoś dopuścił się zaniedbania.

Prócz tego, że odzież ma spełniać swoją funkcję, czyli chronić, powinna być również wygodna. Dla niektórych to zapewne będzie głupota, ale to także świadczy o tym, na ile zapewnia bezpieczeństwo. Odzież BHP nie powinna ograniczać ruchów, nie powinna być za ciasna i za luźna, nie powinna być zbyt cienka, czy posiadać za słabe szwy. To są dla niektórych drobnostki, jednak gdy mówimy o bezpieczeństwie w pracy, to jest to ogromnie ważne, aby te warunki były spełnione. Jeśli odzież będzie krępować ruchy, może to stanowić wielkie zagrożenie. Przez to przykładowo pracownik nie będzie mógł biec, czy też podnieść rąk wystarczająco, aby uchronić się przed jakimś spadającym obiektem i tak dalej. Dlatego zawsze, jeśli kupujemy gdzieś odzież BHP, to postarajmy się przymierzyć jej kilka rozmiarów i dopasować ten najlepszy. Niech wszystko będzie idealne, a jeśli zdarzy nam się bardzo przytyć, czy też schudnąć, czyli po prostu zmieni się nasza postura, to powinniśmy jeszcze raz przymierzyć różne rozmiary i dobrać najlepszy. Tak, na pewno zajmie to trochę czasu, jednak warto poświęcić jeden dzień na takie przygotowanie do pracy i po prostu zakupić wszelkie potrzebne rzeczy, które będą niezbędne.

Warto skorzystać : szkolenia BHP online dla firm

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to odzież BHP powinna posiadać też kilka otwartych i kilka zapinanych kieszeni i tym podobnych, które ułatwią i przyspieszą pracę. Do takich kieszeni można wkładać podstawowe potrzebne przedmioty, czyli przykładowo jakieś miary, ołówek, nożyk i tym podobne. Dzięki temu wszystko, co może być w każdej chwili potrzebne, będzie pod ręką, no i nie będziemy tego, co chwilę gubić.

Na odzieży BHP nie można również oszczędzać, czy też zwracać uwagę na jej wygląd. Jeśli idziemy do sklepu z taką odzieżą i pierwsza czynność, jaką robimy, to spoglądanie na ceny, to robimy bardzo źle. Naszym celem jest kupienie jak najbezpieczniejszej, jak najodpowiedniejszej odzieży, bez względu na to, jakie ona ma ceny. Nawet jeśli zapłacimy za taką odzież kilka razy więcej, niż początkowo się spodziewaliśmy, to czy naprawdę ktoś chce oszczędzać na swoim zdrowiu? Warto się kilka razy zastanowić, zanim ktoś zacznie wybierać ubrania dlatego, że są tanie.

Jeśli chodzi o ich wygląd, to czasem po prostu nie można wpłynąć na to, jak wyglądają, ponieważ osłabi to ich właściwości i powinno się to zrozumieć. Natomiast jeśli istnieje taka możliwość, to już przy zamówieniu można się spytać, czy jest możliwość umiejscowienia na ubraniach na przykład logotypu przedsiębiorstwa.