2 marca 2024
Breaking News

Na co może liczyć Ukrainiec przychodząc do agencji pracy?

Na co może liczyć Ukrainiec przychodząc do agencji pracy?

Na co może liczyć Ukrainiec przychodząc do agencji pracy? W Polsce od dawna jest wiele osób z Ukrainy, które tutaj żyją i pracują. Agresji Rosji spowodowała, że kilka dodatkowych milionów obywateli tego państwa przekroczyło granicę RP. Spora część ma zamiar zostać i właśnie w Polsce zarabiać na życie. Wielu Ukraińców nie wie, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z pomocą przychodzą im profesjonalne agencje pracy. Co gwarantują takie podmioty? W jakich sytuacjach można na nie naprawdę liczyć?

Pomoc w legalizacji pobytu

Wojna to przerażająca sprawa. Władze Rosji nie miały jednak żadnych skrupułów w tym aspekcie. Kilka miesięcy temu Ukraina została bezwzględnie zaatakowana. Wiele osób straciło swoich bliskich i majątki, na które pracowali przez całe życie. Statystyki pokazują, że kilka milionów ludzi z Ukrainy przekroczyło granicę RP (od 24 lutego 2022 roku) w obawie przed agresorem. Polski rząd stara się bardzo pomagać w tej trudnej sytuacji. Nie da się jednak ukryć, że prawo to prawo. Trzeba przestrzegać przepisów, by np. legalnie przebywać na terenie naszego kraju. I właśnie m.in. w tym pomagają rekomendowane agencje pracy. Pracują tam specjaliści, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i regularnie je poszerzają.

To oczywiście pozwala oferować usługi, które są zbieżne z tym, co aktualnie dzieje się w przepisach. Warto zaznaczyć, że obecnie na terenie Polski mogą pracować m.in. osoby, które przebywają tutaj legalnie i posiadają tytuł pobytowy. Jest także inna ewentualność. Chodzi o ochronę czasową. Przysługuje ona obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutym 2022 roku i deklarują, że mają zamiar tu pozostać. Ochrona czasowa pozwala legalnie przebywać na terenie naszego kraju aż do 23 sierpnia 2023 roku. Co ważne, poprzez sformułowanie „obywatel Ukrainy” rozumie się nie tylko samych Ukraińców. Chodzi także np. o żony osób z tego państwa (niekoniecznie Ukrainki), które wcześniej mieszkały w tym kraju, ale musiały uciekać przed wojną (i po 24 lutym 2022 roku trafiły do Polski). Dla ludzi z tego państwa kwestie prawne są zawiłe. To całkowicie zrozumiałe.

Na szczęście można zgłosić się do profesjonalnych agencji pracy. Eksperci wszystko dokładnie wyjaśnią i pomogą w załatwieniu stosownych dokumentów. Co ważne, w profesjonalnych agencjach pracy pracują osoby, które np. bardzo dobrze władają językami obcymi. Dzięki temu ludzie z Ukrainy będą czuć się w 100% komfortowo. Jakie papiery są zaś szczególnie istotne? Chodzi tutaj m.in. o zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt czasowy, paszport (w ramach wjazdu i pobytu na terytorium Polski; pod kątem ruchu bezwizowego) lub zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej (ten dokument musi być natomiast wydany przez Urząd do Spraw Cudzoziemców).

Pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca zamieszkania

Na co może liczyć Ukrainiec przychodząc do agencji pracy?
Na co może liczyć Ukrainiec przychodząc do agencji pracy?

Wiele osób z Ukrainy przeżywa w tym momencie zdecydowanie najgorszy okres w swoim życiu. Nie brakuje ludzi, którzy przyjechali do Polski, ponieważ bali się o siebie i bliskich. Strach towarzyszy im cały czas. A jednocześnie trzeba wziąć się w garść i np. zacząć zarabiać na swoje utrzymanie. Super jest zatem to, że w takim trudnym położeniu można liczyć na pomoc właśnie np. agencji pracy. Profesjonaliści załatwiają nie tylko formalności dotyczące legalnego przebywania na terenie Polski (wszak jest to kluczowe, by potem można było podjąć zatrudnienie). To nie koniec.

Dodatkowo można liczyć na wsparcie np. w czasie wyboru mieszkania do wynajęcia, kwatery pracowniczej itd. Eksperci są w stanie samodzielnie wskazać konkretne ogłoszenia lub przeanalizować propozycje, nad którymi zastanawiają się pracownicy z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/. Specjaliści dokładają wszelkich starań, by umowy nie zawierały kruczków prawnych, a warunki finansowe były uczciwe i dopasowane do możliwości konkretnej osoby. To ważne. W Polsce jest wiele osób, które chcą pomagać Ukraińcom. Nierzadko bezinteresownie. Niestety, nie brakuje też ludzi, którzy chcą np. wykorzystać to, że obywatele tego kraju jeszcze nie do końca dobrze posługują się językiem polskim. Na szczęście można skorzystać z pomocy ekspertów, którzy wszystko dokładnie sprawdzą, przeanalizują, a potem doradzą odpowiednie rozwiązania.

Szansa na dobrą pracę i godziwe wynagrodzenie

W Polsce cały czas jest wielu tak zwanych „Januszy biznesu”. Są to osoby, które np. chcą wykorzystać właśnie Ukraińców. Obywatele tego kraju nierzadko jeszcze nie do końca znają nasz język. Tak samo, jak przepisy, które są zawarte w prawie. A zasady mówią jasno, że pracodawca ma obowiązek zapewnić co najmniej minimalne stawki godzinowe lub comiesięczne wypłaty. Nie ma możliwości, by zatrudnić kogoś z Ukrainy i zaproponować mu np. 1200 PLN netto za cały miesiąc pracy. Na szczęście są agencje, które dbają o to zagadnienie. Ukraińcy chętnie z nimi kooperują. Dzięki temu mogą liczyć nie tylko na znalezienie takiej pracy, która będzie adekwatna do ich aktualnych kwalifikacji. Poza tym warunki finansowe będą uczciwe. Na co jeszcze można liczyć? Np. na pomoc w kwestiach podatkowych itd.