23 maja 2024
Breaking News

Własny projekt strony vs. projekt na zamówienie

Własny projekt strony vs. projekt na zamówienie

Własny projekt strony vs. projekt na zamówienie – nie tylko małe i duże firmy są świadome potrzeby posiadania strony internetowej, ale dziś nawet osoby prywatne chętniej niż kiedykolwiek budują własne ze względu na możliwość zdobycia nowych przyjaciół, popisując się swoimi pasjami lub dokumentując te właśnie pasje.

Witryny internetowe, a zwłaszcza blogi, mają się teraz najlepiej, a trend ten prawdopodobnie nie zmieni się przez wiele lat. Strona internetowa na tyle przeniknęła do naszej świadomości, że dziś jest tak ważnym elementem naszego wizerunku, a w wielu branżach brak własnej nowoczesnej strony internetowej odbierany jest jako nietraktowanie swojej pracy poważnie. Oczywiście ten trend można uznać za pozytywny, ale rodzi to pytanie. Wiele osób nie zna się na projektach stron internetowych, a mimo to chce je mieć bez ponoszenia żadnych kosztów. W takim przypadku zwykle szukasz różnych systemów, które zautomatyzują część lub nawet całość pracy na Twojej stronie internetowej. W ten sposób można obniżyć koszty.

Wydatki finansowe i poświęcony czas

Własny projekt strony vs. projekt na zamówienie
Własny projekt strony vs. projekt na zamówienie

Koszt jest najważniejszą kartą przetargową przemawiającą za stworzeniem własnej strony internetowej. Oczywiście czas, który będziemy musieli poświęcić na wykonanie wszystkich prac oraz koszty, które poniesiemy są niemałe i należy je brać pod uwagę, gdy nasza strona internetowa to tylko prosta i nieskomplikowana wizytówka. W takim przypadku, jeśli mamy czas, często bardziej opłaca się poświęcić trochę czasu na samodzielne wykonanie pracy.

Wiele firm hostingowych oferuje dziś dość rozbudowane systemy, pozwalające np. zainstalować dla nas system zarządzania treścią lub wgrać do nich szablony i kompletne treści. Z drugiej strony w sieci roi się od podstawowych samouczków, które pozwalają nam samemu dopracować całość, przynajmniej w minimalnym stopniu. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, taka opcja miałaby większy sens, a domowa strona internetowa powinna nas satysfakcjonować. Jeśli jednak strona internetowa jest nam potrzebna od zaraz i nie chcemy wykorzystywać w tym celu naszych mocy, powinniśmy rozważyć zatrudnienie firmy informatycznej, która wykona całą pracę za nas.

Rozwiązania techniczne i zaawansowane witryny

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy potrzebujemy strony internetowej, która będzie rozbudowana technicznie i przerasta nasze możliwości. W takim przypadku zdecydowanie wygra zlecenie na stronę internetową od firmy zewnętrznej, która będzie w stanie zrobić dla nas więcej niż to, co moglibyśmy stworzyć sami, nawet przy pomocy różnych zautomatyzowanych procesów tworzenia stron internetowych. Te często mają spore ograniczenia i mogą okazać się niewystarczające, jeśli potrzebujemy czegoś naprawdę szytego na miarę z unikalnym rozwiązaniem technicznym. Kiedy nasze potrzeby znacznie wykraczają poza standardy wizytówki internetowej, warto pomyśleć o pomocy fachowców, którzy znają się na rzeczy i chętnie pomogą nam w tej sprawie.

Stwórz samodzielnie stronę internetową i zdobądź nowe umiejętności

Oczywiście, gdybyśmy mieli dużo wolnego czasu, być może stworzenie naszej pierwszej strony internetowej i wpisanie na niej bajecznego „Hello World” byłoby dla nas prawdziwym wyzwaniem, doświadczeniem i wkładem w rozwój nowej pasji. Tak też podchodzimy do tego rodzaju tworzenia stron internetowych. To zaszczyt dla wielu, którzy lubią robić rzeczy sami. Takie podejście wydaje się dobrym posunięciem, gdy jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia i naukę nowych umiejętności. Oczywiście takie podejście będzie nam odpowiadać, jeśli zamiast złożonej i rozbudowanej strony dużego przedsiębiorstwa wolelibyśmy zbudować prostą stronę internetową.

Jaki jest najlepszy sposób na zbudowanie strony internetowej?

Niezależnie od tego, czy lepiej zaprojektować stronę internetową samodzielnie, czy powierzyć zaprojektowanie jej firmie, nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają pewne zalety i pewne wady. Zrobienie strony internetowej we własnym zakresie na pewno będzie kosztować dużo mniej pieniędzy, ale stracimy więcej czasu, a ponadto musimy liczyć się z tym, że na etapie tworzenia strony możemy popełnić błędy, które będą nas później kosztować.

Zdecydowanie bardziej opłacałoby się nam czasowo zbudować serwis za pośrednictwem firmy zewnętrznej, ale oczywiście ponieślibyśmy większe koszty. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdy tworzymy ambitne i złożone projekty. W takim przypadku zdecydowanie bezpieczniej jest zlecić taką pracę na zewnątrz, niż wykonywać ją samodzielnie, gdyż grozi to wieloma wypadkami. Wybór nie jest jednoznaczny, podobnie jak wiele aspektów samego projektowania stron internetowych i zdecydowanie musimy stawić czoła tym pytaniom.