21 czerwca 2024
Breaking News

Co to jest cosplay w grach

Co to jest cosplay w grach

Co to jest cosplay w grach – od kilku lat aktywnie rozwija się ruch, jakim jest cosplay, którym zainteresowanie z roku na rok rośnie. Dziś cosplay zmienia się ze zwykłego hobby w całą branżę medialną, rodzaj kultury, która ma swoje własne cechy. Specjalny język w świecie cosplay to sztuka transformacji, która pozwala ujawnić najbardziej nieoczekiwane zdolności jej uczestników.

W rzeczywistości to szczególny rodzaj aktywności, w której przy pomocy jak najdokładniejszego skopiowania ulubionej postaci z gry, książki, kreskówki osoba wydaje się odradzać, stać się inną osobą. Ten proces obejmuje tworzenie kostiumu, nakładanie takiego samego makijażu jak postać, naśladowanie jej charakteru, mimiki.

Jakie są rodzaje cosplay?

W cosplayu nie ma konkretnych gatunków, ale istnieje sześć głównych jego rodzajów. Pierwszym z nich jest standardowy cosplay, który jest uważany za najbardziej ogólny i podstawowy: przebieranie się, makijaż i transformacja. W tej formie cosplay jest szeroko rozpowszechniony w filmach, kreskówkach, grach, przemyśle muzycznym, komiksach, musicalach, książkach, postaciach historycznych. Wyróżnia się również cosplay z otoczeniem, który zapewnia nie tylko kostium i makijaż, ale także broń, dekoracje, pejzaże. Cosplay można również przygotować na potrzeby sesji zdjęciowych. W tym przypadku cosplayer kopiuje jedynie mimikę twarzy, kostium, gesty i stara się oddać wyjątkową atmosferę postaci. Ten typ nazywa się foto-cosplay. Kiedy cosplayer sam tworzy postać i nie wybiera jej, to jest to oryginalny cosplay. Dla cosplayera taka praca to czysta fantazja. Ostatnim rodzajem cosplayu jest cosplay body art (sztuka ciała cosplay), który polega na narysowaniu kostiumu na skórze.

Co to jest cosplay w grach?

Dla wielu fanów gier komputerowych cosplay to przede wszystkim hobby. Rodzaj rozrywki dla szczególnie aktywnych fanów, którzy mają pragnienie wyrażania siebie, pewnej dozy autoironii, które wyrastają tam, gdzie tego potrzebują. Wszystkie te wielobarwne tekturowe zbroje, drewniane miecze i karabiny – czy można to traktować poważnie? Okazuje się, że można. A wielu profesjonalnych cosplayerów, którzy nauczyli się zarabiać na swoim hobby, jest gotowych o tym przekonać.

Cosplay w grach jest widoczny wśród miłośników tej subkultury. Gry video są doskonałą podstawą do tworzenia niezwykłych strojów i zbroi, odwzorowania postaci w najdrobniejszym szczególe. Dużą popularnością w cosplay cieszy się gra Liga Legend, której różnobarwne postacie są chętnie naśladowane w strojach i akcesoriach. Im bardziej znana gra tym więcej posiada zapalonych graczy, którzy dokładają wszelkich starań, aby samodzielnie stworzyć kostium oddający cechy wybranego bohatera. Często nie dotyczy to tylko głównej wersji postaci, ale także każdej ze skórek. Obecnie dostępnych jest wiele opcji, dzięki czemu można odtworzyć postać według własnej fantazji.

Kostiumy na cosplay z gier

Co to jest cosplay w grach
Co to jest cosplay w grach

Każdy, komu marzy się piękny kostium Wiedźmina lub wystrzałowej kryminalistyki Jinx, nie musi szyć godzinami kostiumów. Obecnie stroje, peruki, broń można pozyskać poprzez strony internetowe. Niektóre elementy są naprawdę trudne do samodzielnego zrobienia, również nie wszystkie materiały są dostępne od ręki, więc korzystanie z gotowych strojów i akcesoriów jest bardzo pomocne.

A co z inwencją twórczą w cosplay gier komputerowych? Często, gdy ktoś bardzo polubił postać z gry komputerowej, ale nie jest zachwycony jej kostiumem bądź od razu wie, że będzie on niezwykle trudny do odtworzenia, szuka alternatywy. Co zrobić? Można zdecydować się na skórki, przecież ta sama postać może wyglądać inaczej. Każdy może przygotować strój swojego bohatera w wersji, która jest najbardziej odpowiada preferencjom i posiadanym umiejętnościom. Dzięki temu, nie tylko uda się zrobić cosplay wybranej postaci, ale można osiągnąć uznanie na konwentach, gdzie inni fani docenią kreatywność.

Czy cosplay w grach jest drogi?

Wbrew powszechnemu przekonaniu cosplay to nie tylko chodzenie po halach wystawowych w malowniczych strojach, ale także miesiące wyczerpujących przygotowań, żmudnej pracy, dużo nerwów i regularne działanie siły wyższej. Aby móc pojawić się na wystawie swojej ulubionej postaci, trzeba posiadać kostium. Pomimo sprzecznych opinii, jakie panują w społeczeństwie, cosplay to nie tylko rozrywka, ale odzwierciedlenie interesów współczesnego świata. To świetna okazja dla podobnie myślących osób z tej samej subkultury, aby dobrze się bawić i wypróbować różne role.

Trzeba liczyć się z pewnymi kosztami, ponieważ stroje bohaterów z gier komputerowych np. Yasuo, Annie, Warwick, Twisted Fate z Ligii Legend, są szczegółowe. Do przygotowania kostiumu postaci ze strategicznej gry akcji trzeba wykorzystać dużo tkaniny, pianki, kleju, więc gotowy produkt osiąga odpowiednią cenę. Trzeba przyznać, że społeczności fanów dobrze reagują na cosplay. Przebierając się w postać z gry komputerowej cosplayerzy wykonują niezwykłe sesje zdjęciowe, które są po prostu uwielbiane przez entuzjastów danej gry. Aby przenieść grę do rzeczywistości trzeba poświęcić ogrom czasu.