20 kwietnia 2024
Breaking News

Deska do wakesurfingu – na co zwrócić uwagę?

Jesteś fanem snowboardu i chcesz możliwość uprawiania tego sportu w okresie wakacyjnym? Wakesurfing stanowi doskonałą alternatywę, pozwalającą wykonywać akrobacje na niepokornych falach mórz i oceanów! Jeśli masz doświadczenie ze sportami wodnymi lub zwyczajnie chcesz oddać się nowej aktywności sportowej deska do wakesurfingu jest elementem, który z pewnością ci się przyda. W tym artykule dowiesz się na czym polega ten sport i na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej deski.

Wakesurfing – co to takiego?

Wakesurfing to dość młoda dyscyplina ekstremalnych sportów wodnych. Stanowi połączenie cech snowboardu oraz nart wodnych. Osoby zajmujące się wakesurfingiem poruszają się po powierzchni wodnej, przy jednoczesnym staniu na odpowiednio przystosowanej do tego celu desce https://nafali24.pl/deski-waksurfowe. Osoba uprawiająca ten sport trzymał się drążka na zakończeniu liny i jest ciągnięta przez wyciąg lub motorówkę. 

Wakesurfing w ujęciu praktycznym

Najczęściej wakesurfing uprawia się na wszelkiego rodzaju wyciągach. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Najważniejszym jest fakt, iż korzystanie z wyciągu jest nie tylko znacznie mniej kosztowne, niż wynajem szybkiej łodzi. Wyciąg jest również znacznie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla osób początkujących. Łódź przeznaczona do wakesurfingu pozwala osiągnąć znacznie większe prędkości podczas uprawiania tego sportu. Duże fale wiążą się z podwyższonym poziomem dobrej zabawy. Dla amatorów sportów wodnych mogą stanowić jednak zagrożenie. Z tego względu, na początek poleca się rozpoczęcie ćwiczeń na wyciągu. 

Choć może się to wydawać zaskakujące, deska do wakesurfingu może przydać się już kilkuletniemu dziecku. Oczywistym jest, iż tego rodzaju aktywność sportowa może być podjęta przez malucha wyłącznie pod okiem specjalnie wyszkolonego instruktora. Osoba chcąca spróbować swoich sił w wakesurfingu powinna posiadać wszelki osprzęt zabezpieczający. Nie ma znaczenia ile dana osoba ma lat – musi posiadać odpowiednią deskę do wakesurfingu oraz kamizelkę wypornościową. 

Nie należy zrażać się faktem, iż początkującym zaleca się korzystanie z wyciągu. Im dana osoba będzie bardziej doświadczona tym szybciej będzie mogła spróbować pierwszej jazdy przy użyciu motorówki. Nie tylko doświadczeni wakesurferzy mogą wplątać w swoją jazdę akrobacje. Amatorzy również mogą ich spróbować, co powinno od razu im się spodobać. W naszym kraju istnieje wiele polskich wake parków, które proponują swoim klientom specjalne tory przeszkód. Można na nich znaleźć elementy, które uatrakcyjnią uprawianie wakesurfingu, między innymi rampy, slidery, kickery czy funboxy. Ich obecność umożliwia zrealizowanie niekiedy niezwykle efektownych ewolucji.

Deska do wakesurfingu – jak ją wybrać?

Długość

Długość deski do wakesurfingu stanowi jeden z najważniejszych kryteriów, na który należy zwrócić uwagę w przypadku chęci zakupu własnego sprzętu. Długość deski powinna zostać dobrana wprost proporcjonalnie do wagi danej osoby. Im jest ona wyższa tym na dłuższą deskę powinna się ona zdecydować. Wymiary deski do wakesurfingu są z reguły podawane w centymetrach. Warto zwrócić uwagę na długość deski, ponieważ dobrany nieodpowiednio rozmiar może utrudnić jej kontrolowanie podczas jazdy. Z kolei zbyt krótka deska posiada za małą powierzchnię i nie będzie w stanie utrzymać użytkownika na powierzchni wody. 

Szerokość

Szerokość deski do wakesurfingu jest związana z dwoma aspektami https://nafali24.pl/odziez/sukienki. Pierwszym jest łatwość odrywania się deski od wody, a drugim prędkość przechodzenia od krawędzi do krawędzi. Deski węższe będą mogły szybciej przechodzić w zakręty, niemniej kosztem odrywania się od powierzchni wody. Szeroka deska z kolei będzie łatwiej się odrywać, lecz utrudniać nieco przechodzenie ze skrętu w skręt. Wąskie deski są polecane szczególnie osobom początkującym, trenującym na wyciągu. Bardziej doświadczonym zaleca się zdecydowanie na zakup szerokiej deski. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście jazdy motorówką. Duża prędkość nie będzie potrzebna, aby dobrze się rozpędzić, a szeroka powierzchnia deski pozwala na łatwiejsze i bardziej miękkie lądowanie. 

Flex

Flex stanowi parametr elastyczności, a najczęściej jest stosowany na przodzie oraz tyle deski do wakesurfingu. W produktach tego typu stosowana jest specjalistyczna technologia, dzięki której możliwe jest ugięcie na przodzie i tyle deski. To bardzo ważny aspekt, który pomaga podczas jazdy po toru z przeszkodami. Wykonanie akrobacji będzie znacznie łatwiejsze, jeśli wyżej wspomniane części deski będą się lekko uginać. Dzięki temu przenoszą ciężar ciała na określone miejsca deski do wakesurfingu. Asortyment przeznaczony do pokonywania torów przeszkód powinien cechować się wyższym flexem. Dzięki temu lądowanie będzie przyjemniejsze. 

Wygląd

To ostatnie kryterium nie jest szczególnie istotnym w kontekście doboru odpowiedniej deski. Estetyka jest jednak równie istotna co pozostałe aspekty deski do wakesurfingu. Odpowiedni kolor czy grafika pozwolą odczuć znacznie większą satysfakcję z uprawiania tego sportu. Zachęcam więc do zwrócenia uwagi również na wygląd deski, którą chce się kupić. 

Polecamy również: