23 maja 2024
Breaking News

Gdzie najlepiej jechać na nurkowanie?

Gdzie najlepiej jechać na nurkowanie?

Po zanurzeniu się w głębinach wód każdy zakochuje się w niesamowitym, kolorowym świecie ukrytym przed wzrokiem ciekawskich. Nie sposób oprzeć się wezwaniu morza lub oceanu, a różnorodność kurortów tylko zachęca do podróży. Jeśli jeszcze ktoś nie nurkował, ale chciałby spróbować, może to zrobić po przejściu szkolenia nurkowego. A jeśli nurkuje się już od dłuższego czasu i posiada certyfikat, bagaż na pewno będzie składał się głównie z pianki, płetw i maski, a zamiast zegarka zapewne noszony jest na ręce komputer nurkowy.

Najlepsze i najpiękniejsze miejsca do pływania na głębokościach

Nurkowanie, podobnie jak narciarstwo alpejskie, ma swoje własne poziomy trudności i praktycznie nie ma poważnych zagrożeń dla początkujących. Szkoła nurkowa organizuje kursy nurkowania owd, czyli dla początkujących, na których można nauczyć się zachowania w wodzie, porozumiewania się bez słów i obsługi akwalungu. Oczywiście osoba, która po raz pierwszy w życiu ma na sobie piankę, będzie podekscytowana. A co jeśli nurkuje się z nowoczesnym sprzętem i zwraca szczególną uwagę na instrukcje, które poznało się podczas kursów nurkowania? To podekscytowanie pozostanie tylko przyjemnym przypływem hormonów przed nurkowaniem w nieznane. Prawdziwe ekstremalne wielkie głębokości, namacalne prądy, nocne wyprawy podwodne, rodzi tylko jedno pytanie – gdzie najlepiej jechać na nurkowanie?

Wielka Rafa Koralowa – Australia

To pierwsze miejsce, które przychodzi na myśl każdemu nurkowi, gdy jest pytany, gdzie chce nurkować. I nic dziwnego to największa rafa koralowa na świecie, w której żyją mureny, płaszczki, delfiny, żółwie, rekiny i ośmiornice cętkowane. Można tu zobaczyć większość wszystkich znanych gatunków koralowców. Ponadto Wielka Rafa Koralowa jest siedliskiem diugonia, ssaka morskiego wymienionego w Czerwonej Księdze. Już podczas szkolenia nurkowego można było obejrzeć na ekranie to miejsce, które przyciąga ogromną rzeszę nurków. Woda jest ciepła przez cały rok, a widoczność doskonała. Głównym miejscem nurkowym jest Wyspa Czapli. Można nurkować przez cały rok, ale najbardziej komfortowe miesiące przypadają od października do grudnia, kiedy wilgotność spada.szkolenia-nurkowe-Zachodniopomorskie

Zatoka Marlborough – Nowa Zelandia

Miejsce to przyciąga miłośników nurkowania na zatopionych obiektach. Mętne wody oraz mocne prądy stają się dla nurków prawdziwym wyzwaniem. Wymagane jest również doświadczenie w nurkowaniu wrakowym, aby nie zgubić się w zagmatwanych korytarzach. Istnieje już legenda o nurku, który zgubił się tutaj i utonął, nigdy go nie odnaleziono. Nurkowanie jest trudne, ale ciekawe. Aby korzystać z takiej możliwości trzeba posiadać specjalny certyfikat, dlatego niezbędny jest kurs na nurka. W Nowej Zelandii najlepiej nurkować w miesiącach letnich półkuli południowej od grudnia do kwietnia.

Dahab – Egipt

Niebieska dziura. Słysząc taką nazwę, ktoś marzycielsko zamyka oczy, ktoś wzdycha z zazdrością, a ktoś przypomina sobie nurkowanie. Niedaleko miasta Dahab, u wybrzeży Morza Czerwonego, powstało podwodne zapadlisko o głębokości ponad 100 metrów i średnicy 50 metrów. Na głębokości około 50 metrów jest połączone z otwartym morzem łukiem z 26-metrowym tunelem.To trudne zadanie wymaga doświadczenia, dlatego warto dużo wcześniej rozpocząć kursy nurkowe, aby zdobyć uprawnienia i wiedzę. Wielu nurków chce się sprawdzić przechodząc przez ten tunel.To nurkowanie ekstremalne, nie wystarczy posiadanie certyfikatu, potrzeba też doświadczonego instruktora. Niestety niektórzy nurkowie przeceniają swoje możliwości i nurkują bez specjalnego przeszkolenia i niezbędnego sprzętu. Po kursie nurkowania owd początkujący schodzą na głębokość nie większą niż 7-9 metrów, co więcej, można po prostu pływać z maską. Pod wodą czekają tajemnicze jaskinie i piękna rafa koralowa. Można nurkować przez cały rok.

Sprawdź ofertę:

Malta

Nurkowanie na Malcie różni się od Australii i Egiptu, podwodny świat w tych miejscach nie należy do najbardziej malowniczych. Można jednak zobaczyć kaniony, jaskinie, wraki statków i samoloty. Na przykład angielski bombowiec zestrzelony podczas II wojny światowej lub francuski statek z antykami na pokładzie. Nurkują tu przez cały rok. Zimą temperatura wody spada do +14 stopni, przyda się pianka. Najlepszy czas na nurkowanie na Malcie to miesiące letnie.

Wyspy Similan – Tajlandia

Napływ turystów do Tajlandii i na wyspy Similan rośnie z roku na rok, ale nie umniejsza piękna tego miejsca. Wystarczy kurs na nurka i można nurkować w wodach Tajlandii. Krajobraz podwodny jest zróżnicowany: we wschodniej części zbocza powoli schodzą w głąb, co pozwala nurkować początkującym, natomiast na zachodzie doświadczeni nurkowie docenią tunele, groty, jaskinie, a czasem nieprzewidywalne prądy. Szkolenia nurkowe pozwalają przygotować się do podwodnych wypraw i bezpiecznie korzystać z oferowanych atrakcji. Barakudy, rekiny wieloryby, diabły morskie, ryby koralowe, skrzydlice i ogromna różnorodność koralowców.

Malediwy

Kawałek raju z białymi plażami i lazurową wodą. Warto skończyć szkolenie nurkowe i zajrzeć pod wodę. Można zapoznać się z płaszczkami, barakudami, żółwiami, rekinami wielorybimi i tygrysimi. Miejsca nurkowe na Malediwach będą interesujące zarówno dla doświadczonych nurków, jak i początkujących po kursie nurkowania owd. Bardziej zaawansowani oprócz zróżnicowanego podwodnego świata i kolorowych raf koralowych, będą mogli zejść na dno i podziwiać porozrzucane wraki statków. Najlepszy czas na wizytę to okres od końca stycznia do kwietnia.