21 czerwca 2024
Breaking News

Domy z kontenerów morskich – wygoda w rozsądnej cenie

Domy z kontenerów morskich – wygoda w rozsądnej cenie. Pomysł na dom z kontenera morskiego jeszcze w dzisiejszych czasach szokuje i zdaje się być pomysłem niewiarygodnym. Jednocześnie stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa i w krótkim czasie może stać się sposobem bardzo popularnym z uwagi na niewymierne zalety tego pomysłu.

Specyfika budownictwa kontenerowego

kontener-morski-cena

Budownictwo kontenerowe stanowi idealne rozwiązanie dla inwestycji, które muszą powstać w krótkim czasie, bowiem projekty gotowe do zamieszkania powstają w czasie od 4 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Specyfiką tej architektury jest jej modułowość i różnorodność zastosowania. Kontenery morskie bardzo popularne są przy budowie obiektów przemysłowych, jak np. magazyny. Dodatkowo znalazły zastosowanie przy budowie biurowców oraz obiektów mobilnych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim łatwości i szybkości w ich konstruowaniu. Nowością i ciekawostką na rynku architektonicznym są domy z kontenerów morskich tak letniskowe jak i w wersji całorocznej z cechami energooszczędności.

Budowa domu z kontenera morskiego

kontenery-morskie-wynajemTechnologia adaptacji kontenera morskiego na dom nie należy do skomplikowanych. W procesie budowy wykorzystuje się kontenery używane bądź nowe, które, przy wykorzystaniu jednego modułu, pozwalają na stworzenie pomieszczeń o łącznej długości 12,2 m, szerokości 2,4 m i wysokości 2,0 m. Najważniejszą w procesie adaptacji kontenera morskiego na dom jest jego konstrukcja, która stanowi samonośną ramę stalową wykorzystywaną jako szkielet. Rama ta wykonywana jest z walcowanych, zamkniętych, piaskowanych i zabezpieczonych przed korozją profili. Ściany kontenerów wykonuje się z usztywnionej wzmocnieniami bocznymi i wypełnionej materiałem izolacyjnym w postaci wełny mineralnej bądź izolacji poliuretanowej, ocynkowanej blachy. To samo wypełnienie które wykorzystuje się w konstrukcji kontenerów, wykorzystuje się do ociepleń budynków tradycyjnych. Wewnętrzna strona przegród kontenerów wykończona jest płytami kartonowo – gipsowymi, płytami laminowanymi bądź wiórowymi. W związku z powyższym, z uwagi na swoją konstrukcję, kontener morski jest idealnym materiałem pozwalającym na łatwą i szybką adaptację na cele mieszkaniowe. Dodatkowo jest wdzięcznym materiałem do wykończenia zewnętrznego, bowiem nie rodzi żadnych ograniczeń do zastosowania tych samych materiałów, które wykorzystywane są w tradycyjnym budownictwie do konstruowania elewacji zewnętrznych. Kontener morski dom (https://kontenery-morskie.biz.pl/) nie wymaga również skomplikowanych procesów związanych z rozprowadzeniem przyłączy i instalacji, bowiem nie różnią się od tych w domach tradycyjnych, przy czym w przypadku instalacji grzewczej, rekomenduje się zastosowanie ogrzewania elektrycznego.

Posadowienie domu z kontenera morskiego

Tak jak adaptacja kontenera morskiego na dom, tak i jego posadowienie nie jest procesem należącym do zbyt skomplikowanych i nie wymagającym wylewania tradycyjnego fundamentu, co znacznie niweluje koszty domu. Oczywiście proces posadowienia jest uzależniony od warunków terenu, jednakże w większości przypadków wymaga, w przypadku mniejszych konstrukcji, wyłącznie wypoziomowania na betonowych bloczkach posadowionych na stabilnym gruncie. W przypadku budowli modułowej, o większych rozmiarach, zwyczajowo wylewa się beton zbrojony w punktach podparcia konstrukcji, co zapobiega problemom we właściwym posadowieniu budynku z uwagi na pracę gruntu.

Koszt adaptacji kontenera morskiego na dom

Przyjęło się, że średnia cena m2 kontenera morskiego domu gotowego do zamieszkania oscyluje w granicy 3000 zł/m2. Do tego należy doliczyć transport kontenera, który szacowany jest między 1000 a 3000 zł za jeden moduł i montaż, który wyceniany jest w przypadku dwóch modułów między 2000 a 3000 zł. Tym samym parterowy dom o powierzchni użytkowej 110 m2 to koszt około 220000 zł. Należy pamiętać, że podana cena nie obejmuje kosztów gruntu i może różnić się w zależności od firmy wykonującej projekt.

Zalety kontenera morskiego domu

Niewątpliwą zaletą kontenera morskiego jako domu jest jego dynamika, polegająca na tym, że budynek można w każdym czasie rozbudować o dodatkowe kontenery. Poza tym kontener morski dom jest mobilny. W każdej chwili może zostać przeniesiony. Nadto czas realizacji projektu jest bardzo szybki przy stosunkowo niewielkich kosztach w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Standardowy projekt domu jest możliwy do realizacji już w ciągu 4 tygodni.

Wady

kontener-morski-wynajemKontener morski dom jak każdy projekt, nie jest wolny od wad. Do głównych problemów związanych z tego typu budownictwem zalicza się mogące występować problemy z wydaniem różnego typu zgód, w tym np. zgody na przyłącze do sieci energetycznej. Jest to efekt braku regulacji prawnych odnoszących się do tego typu projektów, a tym samym nie postrzegania domów z kontenerów jako budynki mieszkalne, z uwagi na brak osadzenia na tradycyjnych fundamentach.

Poza tym, z uwagę na specyfikę budowy kontenera morskiego, nie będą one tak wyszukane i nietuzinkowe jak tradycyjne budynki. Mim to doskonale wpisują się w architekturę minimalistyczną i ekologiczną, co stanowi niewątpliwy plus tego projektu.

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl