2 marca 2024
Breaking News

Pracownicy z Ukrainy w polskich firmach

W ostatnich latach wiele firm rozwija się bardzo dynamicznie. Z pewnością jest to spowodowane coraz większą konsumpcją i zapotrzebowaniem ludzi na różne towary, dobra i usługi. Warto się zastanowić, jeśli prowadzimy własną działalność, jak możemy ją rozwinąć, aby przynosiła nam satysfakcjonujące przychody. 

 

Więcej zleceń? Zatrudnij pracowników z Ukrainy

Okazuje się, że wiele działalności gospodarczych to firmy, które rozwinęły się w wyniku różnych okoliczności. Na początku być może nic nie wskazywało na ich dynamiczny rozwój, jednak zaangażowanie i pracowitość zazwyczaj przekładają się na dobre efekty. Jeśli do tego dochodzi jakość i profesjonalizm, możemy oczekiwać, że klienci docenią nasze kompetencje. Dla wielu polskich firm, siłą napędową stali się pracownicy z Ukrainy, którzy mają dużą motywacją do pracy oraz chętnie się uczą. Oczywiście nie należy generalizować, bowiem każdy człowiek jest inny. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że ludzi do pracy motywują pieniądze, a dla osoby pochodzącej zza wschodniej granicy wynagrodzenie, które dostaje w naszym kraju jest bardzo satysfakcjonujące. Właśnie dlatego zatrudnienie pracowników z Ukrainy  może być dobrym sposobem na rozwinięcie swojej firmy i pozyskanie szerszej grupy klientów. Przykładem może być branża budowlana, w której przedsiębiorca nie jest w stanie zrealizować zbyt wielu zleceń, ponieważ wykonując je samodzielnie, musi mierzyć swoje siły na zamiary i obliczać, ile pracy jest w stanie wykonać solidnie. Nie chodzi przecież o ilość klientów, ale o to, żeby swoje usługi wykonać dobrze. Właśnie dlatego dobrym pomysłem mogą być wtedy pracownicy z Ukrainy. Oczywiście zatrudnienie ich wiąże się z kosztami. Składki ubezpieczeniowe oraz podatki w naszym kraju delikatnie mówiąc nie należą do niskich, dlatego przedsiębiorca musi rozważyć, na co w rzeczywistości go stać.

 

Emigracja zarobkowa szansą dla wielu rodzin

Pracowników z Ukrainy często możemy spotkać w wielu sklepach. Coraz częściej mamy z nimi bezpośredni kontakt. Niektórzy zastanawiają się, jak opanować naukę języka. Z pewnością jest to kwestia czasu i przyzwyczajenia, ale również trzeba włożyć trochę pracy, aby komunikować się w obcym języku. Niektórym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Niektóre osoby mieszkające na Ukrainie przyjeżdżają do naszego kraju na kilka miesięcy, po czym wracają do siebie, a kiedy gotówka im się kończy, przyjeżdżają znowu pracować. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady. Nie zawsze osoby, które mają rodzinę, decydują się na ten krok, ponieważ wiąże się to z rozstaniem z bliskimi. A ciężko jest dobrze dbać o rodzinę, jeśli brakuje bliskości i częstych bezpośrednich kontaktów. Dlatego niektórzy zdecydowali, że przeprowadzą się do Polski, aby tutaj żyć i zarabiać. Oczywiście początki z pewnością nie są łatwe. Jeszcze kilka lat temu wielu Polaków wyjeżdżało na zachód do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy innych krajów Europy w celach zarobkowych. Teraz tendencja ta nie jest tak wysoka, ale dobrze wiemy wszyscy, z jakimi wyzwaniami się to wiąże. Dla młodych osób, które nie mają zobowiązań, jest to szansa na lepszy start, aby uzbierać pieniądze na dom lub dobry samochód. Z całą pewnością trzeba powiedzieć, że nic nie przychodzi łatwo i żeby mieć określony status życia, trzeba na niego zapracować.

 

Godni zaufania pracownicy

praca dla Ukraińców

Na ogół chcielibyśmy wszyscy, aby żyło nam się wygodnie, jednak zawsze pewne osiągnięcia zdobywamy kosztem czegoś. Dotyczy to pracy i życia prywatnego. Nierzadko jest tak, że osoby robiące karierę zawodową nie mają rodziny. Trzeba powiedzieć, że każdy tryb życia ma swoje plusy i minusy. Ludzie często koncentrują się na pracy, co daje im efekty, jednak mogą ucierpieć na tym inne aspekty życia. Jeśli zauważamy, że zajmujemy się w naszej firmie zbyt dużą ilością spraw, być może dobrym pomysłem będzie zatrudnienie pracowników, którzy pomogą zorganizować pewne czynności oraz przejmują niektóre nasze obowiązki. Wielu polskich przedsiębiorców przekonało się, że pracownicy z Ukrainy mogą być godni zaufania oraz dobrze wywiązywać się ze swoich zadań. Pewnego rodzaju blokadą jest dla nich i dla nas język, jednak z czasem komunikacja będzie coraz lepsza, ponieważ nasze języki są dość zbliżone. Dobrze jest szukać w swojej firmie rozwiązań, które pomogą jej działać lepiej. Czasem okazuje się, że działalność rozwinęła się do tego stopnia, że nie potrzebujemy już reklamy, ponieważ nasi klienci są u nas regularnie i wciąż pojawiają się nowi. To z pewnością zasługa ciężkiej pracy oraz trudu, który wkładamy każdego dnia, aby dobrze wywiązywać się ze swoich zadań. Niezależnie od tego, czy prowadzimy sklep stacjonarny, internetowy czy świadczymy usługi, z pewnością dobrze rozumiemy, jak ważne jest sprostanie oczekiwaniom naszych klientów. Elastyczność i wczuwanie się w potrzeby innych, pomoże nam współpracować z klientami i kształtować pozytywny, profesjonalny wizerunek. Taka postawa przełoży się na większe obroty i na nasze poczucie zadowolenia z obowiązków, które wykonujemy na co dzień.