20 kwietnia 2024
Breaking News

Pożyczki dla firm – czyli gdzie szukać środków finansowych na otwarcie firmy

Pożyczki dla firm - czyli gdzie szukać środków finansowych na otwarcie firmy

Pożyczki dla firm – czyli gdzie szukać środków finansowych na otwarcie firmy: własna firma jest marzeniem bardzo wielu osób, często nawet wieloletni pracownicy na etacie chcą w końcu pracować “na swoim”. Młodzi ludzie mają dobre pomysł na biznes, lecz nie nie mają pieniędzy aby je zrealizować. Nie wszyscy posiadają zamożnych przyjaciół czy rodzinę, aby od nich pożyczyć pieniądze na rozwój firmy. Dlatego dla wielu osób jedynym ratunkiem, aby zrealizować swoje marzenie o własnej firmie  jest skorzystanie z pożyczki dla firm na start. Jednak czy warto skorzystać z pożyczki na start? Gdzie można skorzystać z tej formy pożyczki dla firm?

Pożyczka dla firm na start – mit czy fakt?

Często sam proces zakładania działalności gospodarczej przysparza młodym przedsiębiorcom wielu problemów- mnóstwo formalności zajmuje wiele czasu. Kiedy jednak trzeba starać się dodatkowo o fundusze na otwarcie firmy, to założenie własnego przedsiębiorstwa staje się bardziej skomplikowane. Czy można starać się o pożyczkę na firmę, której jeszcze nie ma? Wiele banków oferuje pożyczkę dla firm na start. Jednak warunki pożyczki na start, nie są tak korzystne jak np.: warunki pożyczek konsumenckich.

Pożyczki dla firm na start w banku – na jakich zasadach można otrzymać

W chwili obecnej nie ma zbyt wielu banków, które w swojej ofercie posiadają “pożyczkę dla firm na start. Banki, które oferują pożyczki dla firm na start najczęściej biorą pod uwagę historię kredytową właściciela przedsiębiorstwa. Jeśli klient ma dobrą historię w BIK to jego szanse na otrzymanie pożyczki na otwarcie własnej firmy wzrastają.
Aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy należy złożyć wniosek kredytowy wraz z wymaganymi przez dany bank załącznikami. Do najczęściej wymaganych załączników zalicza się:

 • biznesplan
 • zaświadczenie kredytu np.: weksel in blanco czy hipoteka nieruchomości
 • wpis do rejestru działalności gospodarczej 

Pożyczki dla firm na start są bardzo zróżnicowane, dzięki temu przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie formę finansowania. Do najbardziej popularnych form pożyczki dla firm zalicza się:

 • limit kredytowy w rachunku bankowym
 • linia kredytowa na oddzielnym rachunku w banku
 • pożyczka na finansowanie majątku trwałego

Banki, które oferują pożyczki dla firm na start bardzo często oczekują od przedsiębiorcy zabezpieczenia pożyczki. Do najczęstszych form zabezpieczenia pożyczki można zaliczyć m.in: cesję wierzytelności, poręczenie osoby trzeciej czy weksel in blanco z deklaracją wekslową. 

Pożyczki dla firm – jaki koszt

Jedną z najważniejszych kwestii, które powinny być brane podczas wyboru pożyczki są opłaty i prowizje. Drugą ważną kwestią podczas podpisywania umowy pożyczkowej ilość lat na które jest brana pożyczka (najczęściej jest to 10 lat czyli 120 rat). Banki przy pożyczce na rozpoczęcie działalności wymagają od klienta dodatkowych zabezpieczeń np.:

 • polisy na życie
 • konta firmowego w banku
 • usługi wirtualnego biura księgowego

Pożyczka dla firm – co można zyskać?

Bardzo często banki prześcigają się w korzyściach, które może otrzymać przedsiębiorca zaciągający w danym banku pożyczkę. Najczęściej są to tylko chwyty marketingowe, obwarowane wieloma warunkami.  Do najczęstszych promocji pożyczek dla firm można zaliczyć:

 • rok bez ZUS- bank płaci za przedsiębiorcę ZUS jednak tylko ten najmniejszy
 • umorzenie kwoty pożyczki
 • urządzenie gratis np.: telefon czy tablet
 • nagroda pieniężna
 • odroczenie terminu spłaty pierwszej raty

Unijna pożyczka dla firm

Dla wielu przedsiębiorców pożyczka dla firm na start jest jedyną dostępną pomocą finansową. Unijne pożyczki dla firm są dużo łatwiejsze do otrzymania, niż kredyty bankowe. Dzięki temu ta forma finansowania firmy jest często ogromną pomocą dla wielu przedsiębiorców. Unijne pożyczki dla firm mają dużo niższe wymagania oraz korzystniejsze warunki spłaty niż pożyczki dla firm oferowane przez banki. Pożyczki unijne dla firm skierowane są przede wszystkim do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. O pożyczkę unijną dla firm można starać się już po założeniu działalności gospodarczej. 

Dzięki pożyczce unijnej na start przedsiębiorstwo może bez dużych obciążeń finansowych wejść na rynek. Warunki finansowania unijnej pożyczki dla firm na start różnią się od wybranego wariantu przez fundusz pożyczkowy. W obecnej chwili dostępne są trzy główne warianty unijnej pożyczki:

 • pożyczka na rozwój działalności
 • pożyczka na cele obrotowe
 • pożyczki inwestycyjno- obrotowe

 Pożyczki pozabankowe na otwarcie działalności

Pożyczki pozabankowe są jednym z łatwiejszych możliwości otrzymania pożyczki dla firm. Firma pozabankowa z reguły nie wymaga od właściciela przedsiębiorstwa zbyt dużo formalności. Najczęściej do otrzymania pożyczki na firmę wystarczy rachunek bankowy oraz dowód osobisty właściciela przedsiębiorstwa. Niestety koszt pożyczki pozabankowej jest dość wysoki, dlatego przed zaciągnięciem pożyczki w firmie pozabankowej należy sprawdzić wszystkie koszty m.in. wysokość miesięcznej raty czy odsetek.
Pożyczka dla firm na start jest bardzo ryzykownym produktem finansowym. Jednak przedsiębiorca powinien zawsze wybrać najlepszą dla siebie formę pożyczki.