23 maja 2024
Breaking News

Co daje częste ozonowanie biur i dlaczego jest tak ważne?

Co daje częste ozonowanie biur i dlaczego jest tak ważne?

Utrzymanie czystości w biurze to podstawa. Wie o tym każdy właściciel większego bądź mniejszego biura, w którym przebywa nie tylko on sam, ale i pracownicy czy klienci. Dobrym sposobem na higienizację pomieszczeń biurowych jest ich ozonowanie. Dlaczego warto się na nie zdecydować i jakich tak naprawdę możemy spodziewać się skutków ozonowania biur?

Mniej chorobowego

Największą bolączką pracodawców jest fakt, że pracownicy stosunkowo często chorują i z tego też powodu nie pojawiają się przez jakiś czas w pracy. Oczywiście z jednej strony jest to prawo pracownika do tego, by mógł w spokoju dojść do siebie, z drugiej zaś strony nieobecność podwładnych znacznie zaburza pracę całego zespołu. Za typowe choroby pracownicze uchodzi przeziębienie czy grypa w sezonie zimowym bądź problemy na tle żołądkowym. Coraz częściej pracownicy biorą także l4 z powodu uporczywych objawów alergii, która najczęściej daje o sobie znać od wiosny do jesieni. Każdy, kto doświadczył kataru alergicznego doskonale wie, jak trudno się z nim funkcjonuje, a co dopiero pracuje. Problemem są również leki przeciwhistaminowe, po których samopoczucie ulega co prawda poprawie, lecz powodują one senność i otępienie. Pracodawcy rzadko biorą pod uwagę, że to właśnie w biurach aż roi się od alergenów i roztoczy, które powodują nieprzyjemne objawy u osób uczulonych. Wystarczą otwarte okna, przez które alergeny dostają się do środka. Osiadają one zwykle na trudno dostępnych powierzchniach, które czyszczone są bardzo pobieżnie. Tymczasem dzięki ozonowaniu biur możemy pozbyć się wszelkich alergenów nawet z miejsc, do których rzadko zaglądamy. Ozonowanie biur może przyczynić się do tego, że pracownicy rzadziej będą brać zwolnienie z powodu alergii. Co więcej, dzięki temu prostemu zabiegowi nie trzeba rezygnować z dywanów, które choć są ładną ozdobą w biurze, są także siedliskiem kurzu i alergenów. Ozonowanie pomaga pozbyć się drobnoustrojów z ich powierzchni.

Mniej nieprzyjemnych zapachów

O wysokiej klasie biura świadczy nie tylko jego wnętrze, ale i zapach, jaki się w nim unosi. Niestety, sztuczne odświeżacze powietrza zwykle nie są w stanie poradzić sobie z trudnymi, brzydkimi zapachami, a dodatkowo same wydzielają niezbyt przyjemną dla nosa, sztuczną woń. Tymczasem okazji do nagromadzenia się nieprzyjemnych zapachów w biurze jest wiele. Wystarczy, że biuro wyposażone jest w małą kuchnię dla pracowników, w której każdy codziennie przygotowuje dla siebie posiłek. Choć jest to bardzo wygodne dla pracowników, zapachu pewnych dań bardzo trudno jest się pozbyć z przestrzeni biurowej. Dodatkowo w przypadku osób palących woń dymu tytoniowego często osiada na fotelach czy dywanach i trudno sobie z nią poradzić. Choć zwykle w biurach obowiązuje zakaz palenia, zapach dymu tytoniowego przenosi się chociażby na ubraniach pracowników. Ozonowanie biur pozwala pozbyć się niechcianego zapachu, który jest antyreklamą biura. Z brudem często jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę, jednak w kontekście pozbycia się nieprzyjemnych zapachów samo przewietrzenie pomieszczeń może okazać się niewystarczające.

Czyste biuro, zdrowi pracownicy

Ozonowanie biur przynosi ogromną korzyść w postaci pozbycia się z powierzchni biurowej wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii czy innych drobnoustrojów. Jest to bardzo istotne, gdyż nawet stosując antybakteryjne płyny do mycia zwykle nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich zarazków, które powodują liczne choroby, na które narażeni są pracownicy. Lepszy efekt przynoszą płyny antywirusowe, jednak zwykle zawierają one znaczne ilości alkoholu (który ma właściwości wirusobójcze), przez co zapach w biurze pozostawia wiele do życzenia. Niestety, samo otwarcie okien, nawet na całą noc, może być niewystarczające do pozbycia się odoru alkoholu. Co więcej, zimą takie działania powodują znaczne wychłodzenie pomieszczeń i starty w ich ogrzewaniu. Rozwiązaniem jest więc ozonowanie biur, dzięki któremu bez zbędnych chemikaliów możemy pozbyć się z powierzchni biurowych różnego rodzaju zarazków. Jest to szczególnie istotne w czasie zwiększonej zachorowalności, to znaczy głównie jesienią i zimą. 

Ozonowanie biur – cena

Choć większość właścicieli biur zdaje sobie sprawę z zalet, jakie niesie za sobą ich ozonowanie, wciąż nie jest to popularne działanie. Zwykle hamulcem jest cena, która z pozoru może wysoka, jednak warto przyjrzeć się cennikowi, jaki proponują wyspecjalizowane firmy. Otóż cena za godzinę pracy rozpoczyna się już od 100 zł brutto. Wszystko zależy od wielkości miasta i powierzchni, jaka ma zostać poddana ozonowaniu. Im większa i trudniejsza w czyszczeniu, tym cena będzie oczywiście wyższa. To samo dotyczy miasta – im więcej działa w nim biur, tym wyższa będzie cena ozonowania. Niemniej jednak warto zdecydować się na zabieg, jakim jest ozonowanie biur, gdyż w stosunkowo niskiej cenie zyskujemy czyste powierzchnie bez zbędnego, nieprzyjemnego zapachu. Sami nie będziemy w stanie zadbać o czystość w biurze utrzymaną na tak wysokim poziomie przez dłuższy czas.