8 września 2024
Breaking News

Co to znaczy ozonowanie?

Co to znaczy ozonowanie?

Ozonowanie to specjalistyczna usługa dezynfekowania i czyszczenia powierzchni. W Polsce dynamicznie się rozwija i zyskuje coraz więcej zwolenników. Firmy zajmujące się jej realizacją pojawiają się w wielu miastach. Ozonowanie można wykonywać na małych powierzchniach (mieszkania, biura), jak i dużych (hale produkcyjne, magazyny). Metraż obiektu nie ma znaczenia, należy tylko odpowiednio się do tego zadania przygotować. Wielkość pomieszczenia decyduje wyłącznie o długości procedury, jak i jej koszcie. Ozonowanie sprawdza się zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i użytkowych. Przynosząc szereg korzyści.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie powinno nam się kojarzyć z ozonem. W czasie zabiegu stosowany jest właśnie ozon, dzięki czemu można uniknąć szkodliwych preparatów chemicznych. Ozon jest skuteczny, ponieważ posiada silne właściwości utleniające. Aby uniknąć zagrożenia, należy się przygotować do procedury, zachowując odpowiednie środki ostrożności. Najlepiej skorzystać z usług firmy, która wykonuje profesjonalne ozonowanie pomieszczeń.

Dla kogo jest ozonowanie?

Ozonowanie sprawdza się w kilku kluczowych przypadkach. Po pierwsze w pomieszczeniach, które potrzebują większej sterylności. W związku z tym wykonywane jest ozonowanie przedszkoli czy szpitali. Po drugie tam, gdzie roztacza się nieprzyjemny zapach. Ozonowanie usuwa między innymi zapach moczu, zgnilizny, dymu papierosowego czy sierści zwierzęcej. Ozonowanie wyraźnie poprawia jakość powietrza, a jednocześnie jest bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie wymaga zastosowania chemicznych środków. Metoda pomaga skutecznie usuwać drobnoustroje, grzyby i pleśń, ale nie eliminuje ich przyczyny. To oznacza, że gdy w domu pojawia się pleśń, należy rozpoznać jej przyczynę i zwalczyć. Do usuwania objawów (czyli widocznego grzyba) można zamówić ozonowanie.

Czym jest ozon?

Wiemy już, kiedy warto skorzystać z ozonowania. Ze względu na to, że jego podstawą jest ozon, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym gazie. To składająca się z trzech atomów cząsteczka tlenu, która jest składową powietrza. Wykorzystywana jest w procesach dezynfekcji z powodu swoich korzystnych właściwości. Do przeprowadzenia procedury, niezbędny jest profesjonalny sprzęt, czyli ozonator. Konstrukcja składa się z lampy cichych wyładowań koronowych, w której wytwarzany jest ozon. Kolejnym elementem budowy jest wentylator, który  odpowiada za wypuszczanie ozonu do atmosfery. W jaki sposób ozon trafia do wentylatora? Wokół lampy powstaje wir, który prowadzi cząsteczki do wentylatora, a stamtąd na zewnątrz.

Jak wykonać ozonowanie?

Ozonowanie przebiega bardzo podobnie niezależnie od firmy, która odpowiada za jej wykonanie. Różnice polegają tylko na czasie trwania procedury. Do rozmiaru pomieszczenia należy wybrać generator odpowiedniej mocy, który zapewni odpowiednią wydajność. Oprócz metrażu znaczenie ma również intensywność problemu, z którym ozonowanie ma sobie poradzić (np. stopień zagrzybienia czy nasilenie brzydkiego zapachu). Ozonowanie polega na utlenianiu cząsteczek. Konsekwencją tej reakcji jest ich rozpad. Po rozpadzie cząsteczek nie powstają jednak inne, szkodliwe substancje. Ozon przyłącza się do cząsteczki, natomiast po odłączeniu pozostaje dwucząsteczkowy tlen, który jest dla środowiska obojętny. W ten sposób ozonowanie biur nie zagraża w żaden sposób środowisku naturalnemu. Co więcej, można je nazwać ekologiczną metodą.

Jakie są zalety ozonowania?

Można wskazać na wiele korzyści, jakie powoduje ozonowanie. Przede wszystkim znacznie odświeża powietrze. Większość metod i preparatów tylko maskuje problem, a ozonowanie skutecznie go niweluje. Usuwa między innymi: zapachy odzwierzęce, dymu papierosowego czy stęchliznę. Po zakończeniu procedury w powietrzu wyczuwalny jest zapach podobny do tego, jaki jest po burzy. Zatem świeży i rześki. Ponadto ozonowanie niszczy bakterie, roztocza, alergeny i wirusy. Działa nie tylko na cząsteczki znajdujące się w powietrzu, ale przenika także w materiały (np. w fotelu). Jest również uznawane za metodę dezynfekującą. Niektórzy wybierają tę metodę oczyszczania powietrza po zalaniach i powodziach. Odpowiada wtedy za niwelowanie pleśni, grzybów i zarodników. Tak szeroki wachlarz możliwości sprawia, że na usługę decydują się nie tylko klienci indywidualni, ale również biznesowi, w tym instytucje państwowe. Kolejnym jej zastosowaniem jest klimatyzacja samochodowa, dzięki czemu obniża prawdopodobieństwo rozwoju zarodników grzybów.

Wszystkie wymienione zalety ozonowania przyciągają potencjalnych klientów i utrzymują ich stałą rzeszę. Warto podkreślić również jego neutralny wpływ na środowisko. Ozon, będący gazem naturalnie występującym w składzie powietrza, nie powoduje żadnych negatywnych reakcji w środowisku. Po jego rozpadzie pozostaje tylko tlen. W związku z tym jest lepszą i bezpieczniejszą alternatywą niż dostępne na rynku środki chemiczne. Jego wykonaniem powinny się zająć jednak profesjonalne firmy, które mają odpowiedni sprzęt i środki ochrony osobistej.