27 lipca 2024
Breaking News

Najlepsza kostka brukowa

Najlepsza kostka brukowa

Najlepsza kostka brukowa używana jest przez ludzi od kilku tysięcy lat. W przeszłości chętnie była wykorzystywana w architekturze do układania traktów, miejskich dróg i placów, a także do układania podwórek przy willach, zamkach i pałacach. Zachowane fragmenty starych bruków możemy podziwiać jeszcze obecnie. Beton był uważany za gorszy budulec od kamienia.

Obecnie zastosowanie nowoczesnych technologii wpłynęło bardzo korzystnie na zalety wizualne i użytkowe kostki brukowej, trudno czasami odróżnić, z jakiego materiału została wykonana. Poza tym kostka betonowa coraz częściej okazuje się mocniejsza i estetyczniejsza od tradycyjnej. Chcąc dokonać wyboru kostki brukowej, mierzymy się z dużym wyzwaniem, ponieważ występuje w najróżniejszych odmianach kolorystycznych i formach.

Skład kostki brukowej

Jest kilka rodzajów kostki brukowej:

 – betonowa,

 – kamienna,

 – kamień polny.

Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna, a także korzystna pod względem ekonomicznym jest kostka brukowa betonowa. Można ją układać w każdym miejscu, na parkingach, placach, pojazdach i ścieżkach. Jeśli chodzi o skład kostki brukowej, to występuje w formie jedno i dwuwarstwowej. Kostka brukowa dwuwarstwowa jest w swoim składzie zmieszana ze żwirem, wpływa to na jej wytrzymałość i stabilność, a także posiada kilkumilimetrową warstwę, która nadaje jej odpowiednio estetycznego wyglądu. Kostka kamienna najczęściej wykonywana jest z granitu, ale można również wyprodukować ją z piaskowca, sjenitu, wapienia czy bazaltu. Kostki kamienne są bardzo trwałe, ale przy układaniu bruku z bazaltu trzeba zwrócić uwagę, aby znajdowała się pod zadaszeniem, ponieważ po opadach deszczu jest wyjątkowo śliska. Kamień polny to popularne i często jeszcze spotykane na naszych drogach “kocie łby”. Ten rodzaj kostki brukowej charakteryzuje się bardzo nieregularnym kształtem, ale dzięki temu posiada wyjątkową i niepowtarzalną formę. Nie w każdej przestrzeni kamień polny można ułożyć, wymaga również specjalnych umiejętności, niewielu jest fachowców z takim doświadczeniem.

Kostka brukowa – efektownie czy efektywnie?

Najlepsza kostka brukowa
Najlepsza kostka brukowa

Zarówno jeśli chodzi o efektywność kostki brukowej, a także efektowność, obydwa zakresy powinny się łączyć i współgrać między sobą. Kolor bruku powinniśmy dobrać do koloru elewacji budynku lub innego wyróżniającego się elementu z otoczenia. Surowiec, z którego chcemy ułożyć ścieżki i podjazd powinien nam służyć przez wiele lat. Na niewielkich powierzchniach dobrze wygląda bruk jednokolorowy albo z jakimś małym akcentem kolorystycznym. Na większych obszarach możemy pokusić się o ciekawe wzory graficzne, które podkreślą kompozycje i wzbogacą przestrzeń. Bruk jest tym składnikiem domowej architektury, który jest najbardziej narażony na eksploatację i urazy mechaniczne oraz zmieniające się nieustannie warunki atmosferyczne. Dlatego przy jego wyborze nie możemy kierować się wyłącznie czynnikami ekonomicznymi, ponieważ tylko wybór dobrej jakości bruku umożliwi nam korzystanie z niego przez lata. Ponadto kostka brukowa bardzo dobrej jakości z czasem szlachetnieje i upływ czasu działa na nią korzystnie.

 Czy grubość kostki brukowej ma znaczenie?

Przed wyborem kostki brukowej powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób będzie użytkowana powierzchnia, na której chcemy ją położyć. W zależności od tego, czy będą jeździć po niej ciężkie pojazdy, czy będziemy spacerować pieszo, dobieramy odpowiedni model kostki brukowej. Na podwórkowe placyki, chodniki czy taras najlepsza jest kostka brukowa 4 cm. W miejscach, gdzie będą wjeżdżały samochody osobowe lepiej zastosować kostkę o grubości 6 cm, a tam gdzie bruk narażony jest na nacisk samochodów ciężarowych, montujemy kostkę brukową o grubości 7, 8 centymetrów. Nieprzestrzeganie tych zasad może spowodować odkształcenia albo trwałe zniszczenia kostki.

Odpowiednia ilość i kształt kostki brukowej

Najlepsza kostka, która ma nam służyć przez wiele lat, nie powinna być wybierana według najnowszych trendów mody, ponieważ jej kształty i wzory w kolejnym sezonie mogą już być nieaktualne. Warto zastosować klasyczne i uniwersalne modele, które charakteryzuje ponadczasowość, uniwersalna grubość to kostka brukowa 4 cm. Jeśli zatrudnimy specjalistę do aranżacji ogrodu i podjazdu, pomoże nam wybrać kolory bruku układanego w ogrodzie, a także dokładnie określi połączenia kostek brukowych, jeśli chodzi o ich fakturę i kształt. Dobrze jest również dokonać zakupu kostki brukowej z odpowiednim zapasem. Podczas montażu może dojść do uszkodzenia pojedynczych elementów, a także w trakcie zwykłej eksploatacji kostki ulegają zniszczeniu. Jeśli będziemy przechowywać identyczne segmenty do wymiany, nie wpłynie to negatywnie na ogólny wygląd po naprawie. Należy również zwrócić uwagę czy kostka nie ma spękań, złuszczeń i odprysków, nie powinna się rozwarstwiać. Wykwity wapienne, które czasami można zaobserwować na kostce, są naturalnym etapem procesów zachodzących w dojrzewającym betonie i po jakimś czasie same znikają. Kostka powinna także być odporna na działanie czynników atmosferycznych, często jej impregnacja przeprowadzana jest już na etapie produkcji.