23 maja 2024
Breaking News

Ceny polisy przewoźnika

Ceny polisy przewoźnika

Ceny polisy przewoźnika – ile możemy wydać? Coraz więcej firm zajmuje się transportem drogowym. Wtedy bardzo ważne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Przedsiębiorcy często decydują się również na ubezpieczenie OC przewoźnika – dobrowolne zabezpieczenie, które w wielu przypadkach wydaje się konieczne.

Co to jest Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia przewoźnika? Ile może nas kosztować OCP? https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ O jakim dodatkowym ubezpieczeniu należy pamiętać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższych artykułach, do których lektury serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Co to jest Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika?

Ceny polisy przewoźnika
Ceny polisy przewoźnika

Ubezpieczenie OC przewoźnika to ubezpieczenie cieszące się coraz większą popularnością w Polsce. Przez wielu jest po prostu określane jako ubezpieczenie OCP. Warto zauważyć, że przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe są ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw. Gdy ładunek zostaje przejęty, odpowiada za niego przewoźnik. Często towary są wysyłane do krajów znajdujących się w odległych krajach. Podczas wysyłki warunki pogodowe są bardzo zróżnicowane i przedmioty po stronie zamawiającego mogą ulec uszkodzeniu. To tylko niektóre z powodów, dla których OCP jest niemal niezbędne w działalności transportowej. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika to sposób ubezpieczenia przedsiębiorcy od odpowiedzialności związanej z zawarciem umowy przewozu. Jeśli towar zostanie uszkodzony w transporcie, firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność finansową. W praktyce oznacza to, że klienci otrzymają należne im odszkodowanie. Operatorzy powinni zawsze mieć świadomość, że jest to sposób na ochronę ich biznesu.

Odpowiedzialność przewoźnika określa Konwencja CMR oraz Ustawa o Przewozach. W przypadku jego nieobecności przewoźnika drogowego możliwe, że był odpowiedzialny za różne incydenty. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Firmy transportowe powinny zadbać o odpowiednie zabezpieczenie transportu. Nie mówimy tylko o niezbędnych pasach bezpieczeństwa, mówimy również o przewożeniu przedmiotów w odpowiednich warunkach, w tym o przenoszeniu żywności w odpowiedniej temperaturze. Pokrycie OC przewoźnika nie należy do najwyższych, biorąc pod uwagę wiele zalet tego rozwiązania. Nie zapominajmy o bezpiecznym zabezpieczeniu ładunku podczas parkowania – kierowca zmuszony jest wybrać bezpieczne, oświetlone miejsce blisko kamery. Ważne jest również przygotowanie się do rozładunku, dostarczenie towaru upoważnionemu personelowi oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego na drodze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia przewoźnika?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności przewoźnika jest bardzo atrakcyjne, ale nie jest to jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Zwróćmy uwagę na gwarantowaną kwotę. Jest to limit odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Weźmy również pod uwagę wartość przewożonych przez nas towarów. Warto wspomnieć, że istnieją również oferty, które odejmują kwotę wypłaconego odszkodowania. Równie ważne są zasady parkowania. Zobaczmy, czy kierowcy zmuszani są do parkowania tylko w miejscach strzeżonych. Innym ważnym czynnikiem jest zasięg geograficzny UOKiK. Skupmy się na tym, czy ubezpieczenie OC przewoźnika dotyczy przesyłek krajowych i międzynarodowych. Nie sposób nie wspomnieć o wyłączeniu odpowiedzialności. W niektórych przypadkach ubezpieczenie OCP nie zapłaci. Ostatnim aspektem wartym analizy jest rozszerzenie odpowiedzialności na wykonawców.

Ile może nas kosztować OCP?

Ceny ubezpieczenia OC przewoźnika zależą od wielu czynników. Najważniejsza jest suma ubezpieczenia – im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Równie ważne są dodatkowe klauzule ochronne. Twoja historia ubezpieczenia, czyli liczba szkód zgłoszonych na podstawie Twojego ubezpieczenia, również wpływa na Twoje koszty. Ubezpieczenie OC przewoźnika może wynosić kilkaset złotych rocznie. Jeśli jednak gwarantowana kwota jest wyższa niż standardowa, to musimy liczyć się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.

O jakim dodatkowym ubezpieczeniu należy pamiętać?

Jeżeli sami korzystamy z usług firmy spedycyjnej, to powinniśmy pamiętać, aby sami zabezpieczyć towar. Nie wolno nam zapominać, że ubezpieczenie OC przewoźnika https://www.viasudetica.pl/cennik-ubezpieczenia-oc-przewoznika/ ma pewne ograniczenia, takie jak maksymalne odszkodowanie za kilogram wagi ładunku. Ponadto w wielu przypadkach odpowiedzialność przewoźnika jest wyłączona. Na przykład mówimy o szkodach spowodowanych przez wyższą moc, która nie zależy od nas.