18 kwietnia 2024
Breaking News

Na jaką wysokość latają drony?

Na jaką wysokość latają drony?

Wykonywanie filmów z lotu ptaka stało się znacznie łatwiejsze dzięki dronom. Kamery sportowe pozwalające na dynamiczne i precyzyjne kręcenie akcji są dziś postawą filmów takich jak reportaże, a także spoty reklamowe. Nawet proste drony potrafią osiągnąć niemałą wysokość, jednakże polskie prawo zabrania im latać powyżej 150 metrów. Gdzie zatem udać się, aby w pełni rozwinąć możliwości dronów? Pasjonaci zawodów z użyciem tego typu sprzętów tak naprawdę maja ograniczony wybór. Legalnie na terenie Unii Europejskiej drony mogą latać podobnie jak w kraju, na niewielką wysokość. Jest to związane przede wszystkim z potrzebą uniknięcia kolizji z samolotami. Wbrew temu, co wiele osób sądzi o dronach, potrafią one szybować równie wysoko jak helikoptery, awionetki, czy też samoloty pasażerskie.

Czy rodzaj drona wpływa na osiąganą wysokość lotu?

Na jaką wysokość latają drony?

Wśród dronów można wyróżnić wiele gatunków. Te elektroniczne, zaawansowane sprzęty służą do różnych celów, od prostej zabawy i rozrywki, po wykonywanie profesjonalnych zdjęć i filmów. Także służby mundurowe oraz wojsko wykorzystują drony do swoich akcji. Aby lepiej zrozumieć, jakie umiejętności posiadają mini samoloty bezzałogowe, warto przyjrzeć się osiągnięciom zawodowców. Wiele zależy od tego, jak jest pilotowany dron. Pasjonaci, którzy ćwiczą z dronami od lat, potrafią wznieść swoje maszyny na wysokość równą samolotom rejsowym. Od czego zatem zależy maksymalna wysokość, która osiągana jest przez drony? Po pierwsze liczy się waga i konstrukcja sprzętu, po drugie istotne znaczenie maja umiejętności pilota. Najlepsi zawodnicy i fachowcy od dronów wybierają miejsca bezpieczne, przede wszystkim poza korytarzami lotów. Jest także opcja legalnego wznoszenia dronów na znaczne wysokości. to wyjazd poza Unię Europejską. Na terenie wielu ościennych krajów nie ma regulacji dotyczących sterowania dronami. 

Możliwości drona a obowiązujące przepisy

Czy można legalnie sterować dronem na znaczną wysokość? Osoby posiadające drony chciałyby wykorzystać ich możliwości. To oczywiście jest możliwe, lecz osiąganie dużych pułapów wymaga pozwoleń. Dobre kamery sportowe umożliwiają wykonywanie zdjęć panoramicznych, a także np. widoków na szczyty górskie, czy też miejskie drapacze chmur. W indywidualnych przypadkach drony mogą latać wyżej niż przewiduje to ustawa. Takim przykładem jest kręcenie filmu, który wymaga zdjęć z dużych wysokości. Ponadto specyfika drona daje możliwość ulepszenia jego parametrów. To już bardzo indywidualna kwestia, która zależy od umiejętności pilota i konstruktora. Pasjonaci, którzy wykorzystują kamery sportowe, potrafią latać dronami nawet na wysokość kilku kilometrów. Aby uzyskać licencję zawodowca, dzięki której akrobacje z dronem będą prostsze, potrzeba długich ćwiczeń. Ponadto organizowane są specjalne szkolenia dla operatorów dronów.

Gdzie kupić dobre kamery sportowe?

Odporne na mróz, wiatr i deszcz powinny być kamery sportowe. Są chętnie wykorzystywane przez narciarzy, a także wielbicieli sportów ekstremalnych. Przede wszystkim dają precyzyjny obraz jazdy, czy też innego typu aktywności sportowej. Gdzie najlepiej kupić kamerę sportową? Profesjonalny sprzęt, pozwalający na rejestrowanie filmów w czasie rzeczywistym, dostępny jest w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Szczególnie sklepy z elektronika oraz komputerowe posiadają duży wybór kamer sportowych. Aby nakręcić interesujący film wiele osób korzysta z podwójnej opcji. Nagrywają filmy z dwóch perspektyw. Jeden film kręcą dronem, drugi kamerą sportową. po zmontowaniu całości można uzyskać rewelacyjny, dynamiczny obraz, który na pewno zyska wiele odsłon w internecie.

Kamera sportowa i dron do podwójnych ujęć filmowych

W sieci modne stały się akrobacje sportowe filmowane za pomocą kamery sportowej. Natomiast drony pokazują obraz z dalszej perspektywy, która określana jest jako widok z lotu ptaka. Czy warto korzystać z podwójnej perspektywy? Jeśli ktoś planuje nagrywanie profesjonalnych lub półprofesjonalnych filmów, dzięki którym chce zarabiać, to takie połączenie będzie idealne. Lekkie drony świetnie nadają się do pokazywania panoramy, szerszych ujęć. Natomiast kamery sportowe pokazują akcje bezpośrednio. Przede wszystkim osoba z zamontowaną kamerą nagrywa swoją relację, np. ze stoku narciarskiego czy też z wyczynów kolarskich. Kamery sportowe są ulubionym sprzętem wielbicieli rowerów górskich. W otwartym terenie, w lesie trudno wykorzystywać drony, które najlepiej sprawdzają się w otwartej przestrzeni. Natomiast właśnie kamery doskonale spisują się w ekstremalnych warunkach, np. podczas wspinaczki skałkowej, w czasie uprawiania sportów wodnych. Dają możliwość obserwowania wszystkiego z bliska, z bezpośredniej odległości.

Dynamiczne zdjęcia i filmy z drona 

Czy jakość filmu jest uzależniona od rodzaju drona? Specjaliści twierdzą, że jakość ujęć zależy od tego, jak kieruje dronem operator. Tak naprawdę parametry techniczne są bardzo ważne. Zwłaszcza przy gorszej pogodzie filmowanie wymaga dobrego sprzętu. Dlatego przed wyborem samolotu bezzałogowego warto zapoznać się ze specyfikacją drona. Można też sprawdzić opinie na stronach internetowych oraz recenzje profesjonalnych pilotów.