26 kwietnia 2024
Breaking News

Ubezpieczenia OC – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenia OC - co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie OC  jest obowiązkowe. Bez niego samochód nie może wyjechać na ulicę, a nawet stać w garażu. Za jego brak, choćby przez jeden dzień grożą wysokie kary. Co należy wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym? Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić jego wypłacenia? 

Komunikacyjne ubezpieczenie OC – co to takiego? 

Ubezpieczenie OC gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom trzecim za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu. Dotyczy to uszkodzenia pojazdu, zniszczenia mienia, tudzież uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Dlatego też na ubezpieczenia OC należy patrzeć przychylnym okiem – powodując wypadek, można liczyć na pokrycie szkód przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Natomiast będąc osobą poszkodowaną w wypadku lub kolizji, spowodowaną przez posiadacza OC można liczyć na zadośćuczynienie, które wypłaca towarzystwo sprawcy. Należy dodać, że OC nie pokrywa strat osoby, która wypadek spowodowała. Chcąc zabezpieczyć się na taką okoliczność trzeba posiadać/wykupić AC ( Autocasco). 

Ubezpieczenia OC - co trzeba wiedzieć?Kto musi wykupić ubezpieczenie OC? 

Bezwzględnie – każdy właściciel pojazdu. Oprócz samochodów dotyczy to także:

  • Ciągników rolniczych,
  • Motorów,
  • Pojazdów wolnobieżnych (za wyjątkiem tych, które należą do rolnika i są użytkowane w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego),
  • Przyczep,
  • Skuterów. 

Ubezpieczenie OC wykupuje się na pojazd, a nie osobę. Dlatego prowadząc nawet czyjś samochód, który jest ubezpieczony – polisa ma ważność. W przypadku sprzedaży auta polisa wraz z pojazdem zmienia właściciela. O fakcie sprzedaży samochodu trzeba koniecznie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Zobacz również:

 

Kto może liczyć na odszkodowanie z OC?

Należy się ono każdej osobie, która doznała w wypadku, kolizji, bądź innym zdarzeniu drogowym strat, czy to materialnych, czy zdrowotnych, a sprawcą jest posiadacz polisy OC. Konkretniej, odszkodowanie należy się:

  1. Wszystkim osobom, które doznały strat w kolizji np. właścicielowi ogrodzenia, które zostało uszkodzone w wypadku. 
  2. Wszystkim poszkodowanym w wypadku – pasażerom, kierowcy, pieszym. 
  3. Właścicielowi uszkodzonego pojazdu. 

Warto dodać, że o odszkodowanie z ubezpieczenia OC może ubiegać się m. in. właściciel pojazdu, którego szybę rozbił kamień spadający z przyczepy posiadacza OC, jak i właściciel samochodu, który uległ zniszczeniu przez samozapłon innego auta. 

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania?

Istnieją sytuacje, w jakich towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi pokrycia kosztów odszkodowania z OC, bądź wypłaci je poszkodowanemu, ale zażąda ich zwrotu w całości lub w części od sprawcy zdarzenia -wypadku/kolizji. Poniżej przypadki, w których może pojawić się problem z pokryciem kosztów w ramach ubezpieczenia OC:

  • Brak uprawnień do kierowania pojazdem, 
  • Kolizja poza granicami UE, bez zielonej karty, 
  • Ucieczka z miejsca zdarzenia, 
  • Umyślne wyrządzenie szkody przez posiadacza OC, 
  • Wyrządzenie szkody pod wpływem narkotyków, środków odurzających, alkoholu.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Gdyby obowiązkowe OC nie zostało wprowadzone, to samemu trzeba byłoby zapłacić wszelkie szkody i odszkodowania osobom, które ucierpiały w wypadku/kolizji. Będąc ofiarą wypadku na pieniądze czekało by się latami. Dlatego powstało obowiązkowe ubezpieczenie OC. Kierowca bez wykupionego OC musi się liczyć z nie lada problemami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie zgłoszeń od towarzystw sprawdza, kto nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Może nałożyć na taką osobę karę wyższą nawet o kilkaset złotych od rocznej stawki OC. Osoba bez ważnego ubezpieczenia OC, która spowoduje wypadek/kolizję będzie musiała ponieść koszty naprawy pojazdu poszkodowanego, koszty holowania auta oraz pokryć jego leczenie, a także zadośćuczynienie strat. Kwoty te potrafią osiągnąć nawet kilka milionów złotych. Będąc samemu ofiarą wypadku spowodowanego przez kierowcę bez polisy OC można liczyć na odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ten z kolei będzie żądał zwrotu kosztów od sprawcy wypadku. 

Automatyczne odnawianie ubezpieczenia OC

Jak wcześniej wspomniano polisa OC ulega automatycznemu odnowieniu. Jeśli nie zostanie wypowiedziana – towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży ją na kolejny rok. Wyjątek stanowi polisa nabyta z używanym samochodem oraz OC krótkoterminowe, które nie podlegają automatycznemu przedłużeniu. Gdy polisa OC kończy się, warto poszukać innych ofert, na lepszych warunkach, zanim automatycznie się odnowi. Być może uda się trafić na promocję od ubezpieczyciela, bądź ofertę krótkiego czasu likwidacji szkody, gdy dojdzie do wypadku/kolizji.

Ubezpieczenia OC – podsumowanie

  1. Polisa OC ulega automatycznemu przedłużeniu. Wyjątek stanowi OC krótkoterminowe oraz OC zakupione razem z używanym pojazdem.
  2. Towarzystwo ubezpieczeń może nie pokryć szkód, które spowoduje posiadacz OC, bądź pokryć je tylko częściowo np. gdy kierowca był pod wpływem środków odurzających czy alkoholu, bądź uciekł z miejsca zdarzenia.
  3. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych muszę je posiadać.
  4. Za brak OC grożą duże kary. Pojazd zarejestrowany nie może być bez ubezpieczenia OC ani jednego dnia. 

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/